Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie Michała Zaleskiego w sprawie wycinki drzew na osiedlu „Sztuki Piękne”

UM Torunia
Prezydenta Torunia Michał Zaleski
Prezydenta Torunia Michał Zaleski Tomasz Młynek
Oświadczenie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w sprawie publikacji prasowych dotyczących wycinki drzew na terenie osiedla „Sztuki Piękne” w Toruniu.

Nie jest prawdą, że „miasto w dziwny sposób anulowało opłaty” za wycinkę drzew inwestorom na terenie osiedla „Sztuki Piękne”. Wszystkie decyzje dotyczące wycinki drzew sygnowane przez Urząd Miasta na wnioski inwestorów zostały wydane zgodnie z przepisami prawa regulowanymi ustawą z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 poz. 627 z późn zm.), a stawianie tezy, że wszystkie naliczone opłaty zostały anulowane, jest niezgodne z faktami udokumentowanymi w wydanych zezwoleniach.

W ramach inwestycji na osiedlu „Sztuki Piękne” inwestorzy w latach 2008-2014 wnioskowali o wydanie zezwoleń na usunięcie czterech rodzajów grup drzew. W przypadku trzech grup (obejmujących łącznie 156 drzew) przepisy ustawowe nie przewidują pobierania opłat za wycinkę drzew, zatem stwierdzenie, że miasto „anulowało opłaty” jest nieprawdziwe.

Zobacz też: Stanowisko prezydenta Torunia Michała Zaleskiego odnośnie pracowników Toruńskiej Infrastruktury Sportowej

Pierwsza z nich to 75 drzew, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości (art. 86 ust. 1 pkt. 9), a także drzew, które zagrażają bezpieczeństwu (art. 86 ust. 1 pkt. 4), których stan biologiczny został potwierdzony stosownymi dokumentami. W przypadku takich drzew opłaty nie mogą być pobierane.

Drugą grupę drzew stanowiło 10 topól nienależących do gatunków rodzimych o obwodach powyżej 100 cm, za których wycięcie zgodnie z art. 86 pkt. 10 ustawy o ochronie przyrody nie pobiera się opłat, jeżeli zostaną zastąpione drzewami innych gatunków (art. 86 ust. 1 pkt. 10), co zostało wykonane.

Trzecia grupa drzew to te, które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane (71 drzew). Za ich usunięcie, z mocy prawa, nie pobiera się opłat (art. 86, ust. 1 pkt. 7). Przy analizie przeznaczenia nieruchomości w planach miejscowych na cele budowlane bierze się pod uwagę wszystkie obowiązujące wcześniej plany miejscowe, również te które utraciły ważność. W przypadku nieruchomości, na której zrealizowano „Osiedle Sztuk Pięknych” potwierdzone zostało przeznaczenie terenu na cele budowlane od roku 1975, a nie – jak podano w artykule – dopiero w 2011 roku. Obowiązywał wówczas miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony Zarządzeniem Nr 26/75 Wojewody Bydgoskiego z dnia 28 marca 1975 r. (Dz. Urz. Woj. Rady Narodowej Nr 4/75, poz. 31), - tereny specjalne – S 91 IS.

 Czwarta grupa to 96 drzew, których usunięcie zostało uzależnione od warunku zastąpienia innymi nasadzeniami drzew. W związku z czym naliczone opłaty, na mocy art. 84, ust. 4 ustawy o ochronie przyrody zostały odroczone. Ich pobranie lub umorzenie uwarunkowane jest zachowaniem żywotności drzew zastępujących po upływie trzech lat od terminu wykonania nasadzeń (art. 84, ust. 5 i 5a). W związku z tym Urząd Miasta Torunia, jako organ wydający zezwolenia na wycinkę, dokonuje odbioru wykonanych nasadzeń. W przypadku inwestycji na osiedlu „Sztuki Piękne” najbliższy termin odbioru 237 sztuk nasadzeń zastępujących, zgodnie z obowiązującymi przepisami, został wyznaczony na 5 listopada br.  Termin kontroli kolejnych 112 szt. nasadzeń upływa 24.04.2017 r.

Istotne jest to, że inwestor został zobowiązany przez miasto do nasadzenia łącznie 349 drzew (w miejsce 96 wyciętych) na terenach wskazanych przez Wydział Środowiska i Zieleni. Dopiero po dokonaniu sprawdzenia żywotności drzew posadzonych, jako zastępujące drzewa usuwane, będzie można stwierdzić, czy i które opłaty za wycięcie drzew pod inwestycję będą mogły zostać umorzone. Nieprawdą jest więc – jak podano w cytowanej publikacji – że miasto umorzyło inwestorowi wszystkie opłaty.

Przy każdej inwestycji stosowane są te same przepisy, a urzędnicy wydający zezwolenia skrupulatnie kontrolują, czy inwestor wywiązuje się z zobowiązań i dokonuje nasadzeń zastępczych. Jednocześnie inwestorzy domagają się przestrzegania ich praw wynikających z ustawy o ochronie przyrody, w tym przede wszystkim odstąpienia od naliczania opłat bądź ich umorzenia.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto