Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski apeluje o wsparcie dla ciepłowni. Wysłał pismo do ministra Łukasza Schreibera i wojewody

Anna Klaman
Anna Klaman
Najpóźniej w listopadzie spółki ciepłownicze muszą zakontraktować gaz na rok 2023 i wystąpić do URE o zatwierdzenie taryfy związanej ze wzrostami cen od stycznia przyszłego roku.
Najpóźniej w listopadzie spółki ciepłownicze muszą zakontraktować gaz na rok 2023 i wystąpić do URE o zatwierdzenie taryfy związanej ze wzrostami cen od stycznia przyszłego roku. Fot. Archiwum
Tadeusz Kowalski, burmistrz Tucholi, zwrócił się do ministra Łukasza Schreibera i Mikołaja Bogdanowicza, wojewody kujawsko-pomorskiego o podjęcie interwencji w sprawie ochrony finansowej mieszkańców, którzy korzystają z ogrzewania z ciepłowni.

_W imieniu mieszkańców Tucholi zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań interwencyjnych na szczeblu centralnym związanych z objęciem ochroną Państwa mieszkańców gmin, którzy korzystają z ciepła wyprodukowanego przez ciepłownie gazem ziemnym. W ubiegłym 2021 r. mieliśmy do czynienia z kilkusetprocentowymi wzrostami cen gazu ziemnego, co spowodowało wzrost taryf za ciepło niejednokrotnie powyżej 100 proc.

Obecnie w 2022 r. mamy do czynienia z kolejnymi podwyżkami gazu ziemnego, które w ostatnim czasie sięgają już 300 proc. cen zakontraktowanych na bieżący rok, co oznacza przewidywany wzrost cen ciepła dla mieszkańców o ...200 proc. **Zdaję sobie sprawę, że podwyżki cen w Europie spowodowane są wieloma czynnikami, z których głównymi są wojna w Ukrainie i drastyczne zmniejszenie dostaw gazu do Europy przez Gazprom. Jednak bez działań osłonowych na szczeblu krajowym będziemy mieli do czynienia z dramatyczną sytuacją dla mieszkańców, w zbliżającym się sezonie grzewczym.

W tej sprawie kilkukrotnie spotkałem się panem Jackiem Jeżewskim, prezesem największej spółdzielni mieszkaniowej w Tucholi, która skupia kilka tysięcy mieszkańców oraz panem Tomaszem Stybaniewiczem, prezesem PK w Tucholi. Wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni obecną sytuacją rynkową i uważamy, że bez pomocy państwa mieszkańcy nie będą w stanie pokryć tak wysokich kosztów systemowego, co doprowadzi do niewypłacalności spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a w dalszej perspektywie spółek komunalnych prowadzących działalność w zakresie ciepłownictwa, ale również innych branż komunalnych służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności. Bardzo wysoko oceniamy wprowadzenie uregulowań ustawowych dotyczących rozszerzenia katalogu od odbiorców gazu, którzy objęci są subsydiowaną przez państwo taryfą. sejm 26 stycznia przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Niestety, w katalogu tym nie znalazły się takie przedsiębiorstwa ciepłownicze jak nasze, a więc najczęściej przedsiębiorstwa komunalne, w szczególności w zakresie produkcji ciepła dla mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych i instytucji publicznych. Sformułowania ustawy dotyczą wyłącznie odbiorców gazu, a u nas te wspólnoty, spółdzielnie i instytucje są odbiorcami ciepła produkowanego z gazu. Paradoksalnie więc powyższe uregulowania doprowadziły do rażącej niesprawiedliwości dla mieszkańców, w dużej części emerytów i rencistów, którzy są odbiorcami ciepła systemowego wytwarzanego z gazu. Jako dostawca ciepła jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie określić ilość zużytego gazu do produkcji ciepła zużywanego dla poszczególnych odbiorców i oczekujemy pomocy tylko w zakresie odbiorców, który powinni być chronieni.

Gmina Tuchola, a więc wszyscy jej mieszkańcy, są właścicielami 100 proc. udziałów w spółce komunalnej pn. Przedsiębiorstwo Komunalnej w Tucholi. Jedną z dziedzin działalności, do których powołana została ta spółka jest produkcja i dostawa ciepła dla mieszkańców dwóch spółdzielni mieszkaniowych i kilkudziesięciu wspólnot mieszkaniowych. Łącznie jest to ok. 4 tys. mieszkańców. Odbiorcami ciepła w 65 proc. są mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot oraz w 30 proc. instytucje użyteczności publicznej takie jak szkoły podstawowe i średnie, ośrodek sportu i rekreacji, Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Policji, Prokuratura, Sąd Rejonowy itp. Prywatni przedsiębiorcy stanowią niespełna kilka procent odbiorców ciepła.

Mamy świadomość, że Państwo wprowadziło szereg działań osłonowych dla najuboższych, jednak uważamy, że zbliżającym się sezonie grzewczym będą one niewystarczające, ponieważ ubóstwo dotknie dużo szerszą grupę osób. W tej sytuacji ze wszech miar uzasadnione jest wypracowanie na szczeblu rządowym mechanizmów osłonowych dla mieszkańców, jako odbiorców końcowych ciepła z kotłowni gazowych i węglowych, do czasu redukcji notowań cen gazu do poziomu realnego. Sprawa jest stosunkowo pilna, ponieważ spółki ciepłownicze najpóźniej w listopadzie muszą zakontraktować gaz na rok 2023 i wystąpić do URE o zatwierdzenie taryfy związanej ze wzrostami cen od stycznia przyszłego roku.
Będę wdzięczny za odpowiedź w przedmiotowej sprawie. _

Tadeusz Kowalski, burmistrz Tucholi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto