Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Tuchola jest otwarta na potrzeby niepełnosprawnych?

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Wiesława Alichniewicz i Jadwiga Daniłko oprowadzają turystów po Tucholi. Również niepełnosprawnych, którzy wskazali czułe punkty w miejskiej infrastrukturze miasta.
Wiesława Alichniewicz i Jadwiga Daniłko oprowadzają turystów po Tucholi. Również niepełnosprawnych, którzy wskazali czułe punkty w miejskiej infrastrukturze miasta. printscreen
Pretekstem do szukania na to odpowiedzi jest wypowiedź … przewodniczek, które od kilku tygodni oprowadzają grupy turystów po stolicy Borów Tucholskich.Same wycieczki okazały się frekwencyjnym hitem, zgłoszeń jest coraz więcej, zatem turystami zajmują się już dwie osoby. Chłoną informacje o historii, ciekawostkach, docierają do najciekawszych w historii miasta miejsc.

Jedną z grup byli niepełnosprawni, którzy nawet pomimo swej ułomności chcieli dotrzeć wszędzie tam, gdzie znajdują się owe interesujące ich miejsca.

- Niestety, gdzieniegdzie na tucholskim rynku i przy pomniku św. Małgorzaty przy urządzeniach do odprowadzania deszczówki są ostre krawędzie – wyjaśnia nam Wiesława Alichniewicz, jedna z przewodniczek. - Tam wózki niestety zahaczały o nie i trzeba je było przenosić.

Co na to włodarz miasta? Ciężko mi się z tym zgodzić – odpowiada Tadeusz Kowalski, burmistrz Tucholi. - Cała rewitalizacja śródmieścia została wykonana zgodnie z projektem. Należy trzymać się traktów dla pieszych, na przejściach przez ulice jest wyłożony klinkier bez żadnych barier architektonicznych.

Trwa głosowanie...

Czy segregujesz śmieci na pięć frakcji?

Bariery architektoniczne: gdzie ich już nie ma?

Ta uwaga niepełnosprawnych turystów stała się też kanwą do tego, by sprawdzić, jak Tuchola dba o osoby z dysfunkcją ruchu. Okazuje się, że trudnych do przebrnięcia miejsc jest coraz mniej. Zacznijmy od instytucji: w ubiegłym roku starostwo tucholskie zamontowało windę w swojej siedzibie i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Wewnątrz Tucholskiego Ośrodka Kultury też zainstalowana jest wewnętrzna winda dla wózków. Co w planie?

Właśnie dzisiaj otworzyliśmy oferty na budowę dwóch wind - dodaje Kowalski.– Jedna będzie zainstalowana w ratuszu, druga - w Szkole Podstawowej nr 2.

Ale są też miejsca, gdzie jeszcze trudno wędrować po piętrach. Choćby w Muzeum Borów Tucholskich, sprzed którego wyruszyli niepełnosprawni turyści. Jest zatem jeszcze nieco do zrobienia.

Dużo lepiej Tuchola prezentuje się pod względem liczby ośrodków, gdzie osoby niepełnosprawne są otoczone troską. Z powodzeniem działają: warsztaty terapii zajęciowej, Zakład Aktywizacji Zawodowej, Środowiskowy Dom Samopomocy czy Dom Dziennego Pobytu. - Mało które miasto tej wielkości ma tyle pomocowych instytucji – dodaje Kowalski. - Jesteśmy otwarci na potrzeby tych osób, reagujemy na wszelkie sygnały.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto