Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo większe bezrobocie w powiecie tucholskim. Jaki miała na nie wpływ pandemia z 2020 r.?

Anna Klaman
Anna Klaman
Lucyna Glaner, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi, zaprasza bezrobotnych na indywidualne szkolenia. Ze względu na pandemię tych grupowych nadal nie ma
Lucyna Glaner, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi, zaprasza bezrobotnych na indywidualne szkolenia. Ze względu na pandemię tych grupowych nadal nie ma
Ofert pracy zgłoszonych do Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi w 2020 r. było o niemal połowę mniej niż w 2019 r.  Pracodawcy korzystają z tarcz rządowych, utrzymują się na rynku, natomiast nie zwiększają zatrudnienia. 

Zobacz wideo: Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2020 roku?

W 2019 r. zgłoszono 1 tys. 120  wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (np. staże i prace społecznie użyteczne), a w 2020 r. - 592. To spadek o 47 proc. 

- Faktycznie, w marcu i kwietniu 2020 r. - kiedy był pierwszy lockdown - firmy się przestraszyły, a tarcze jeszcze nie weszły - ocenia Lucyna Glaner, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi. - Później to się jednak uspokoiło.

Bezrobotni w powiecie tucholskim w grudniu 2020 r.

W powiecie tucholskim wzrosło bezrobocie i to aż o 14,7 proc. (grudnie 2019 i 2020), ale - uwaga - główną przyczyną takich statystyk było to, że z ewidencji wyłączono mniej bezrobotnych. To pokłosie pandemii, wcześniej bezrobotni byli wzywani do urzędu na spotkanie. Gdy się nie stawili, po siedmiu dniach byli wyłączani. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. 
"[sonda]9083[/sonda]"
 - Przez te obostrzenia epidemiologiczne mamy kontakty telefoniczne z osobami - informuje dyrektorka. - Mniej wzywamy, dzwonimy do osób i proponujemy oferty pracy. Jest bardzo mało osób, które są konkretnie wzywane i wobec których są wyciągane konsekwencje. Takie zalecenia dostaliśmy z ministerstwa. W 2019 r. z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy wyrejestrowaliśmy 444 osoby, a w 2020 - 105. To ogromna różnica. Tak samo o połowę mniej osób zrezygnowało dobrowolnie ze statusu osoby bezrobotnej. 

Stopa bezrobocia w powiecie tucholskim w listopadzie 2020 r.

Stopa bezrobocia (najnowsze dostępne dane z listopadów 2019 i 2020) wzrosła o 1,5 punktu procentowego. 
W listopadzie 2020 r. w powiecie tucholskim  wyniosła 10,8 proc., w zestawieniu wojewódzkim to - 8,7 proc., a  krajowym - 6,1 proc.  

- Mieliśmy obawy, że bezrobotni z uwagi na pandemię nie będą sobie na tym wolnym rynku pracy radzić, ale to nie miało miejsca - ocenia Glaner.

20372051,20368205;1;[/polecane]
Wyłączeń  z powodu podjęcia pracy było mniej - 1 tys.505 do 1 tys. 710.  Spadek - 9,6 proc.  Dużo, ale nie najgorzej. 
Co ciekawe, liczba tych, którzy stawiają na swoje, była podobna. Własną działalność gospodarczą założyło 57 osób, wcześniej były to 64 osoby. 

W powiecie tucholskim wśród bezrobotnych dominują kobiety

Struktura bezrobotnych przedstawia się podobnie jak w poprzednich latach. Panie to  ponad połowa zarejestrowanych w pośredniaku. Długotrwale bezrobotnych  - 53 proc. ogółu. Pod względem wykształcenia dominuje zasadnicze zawodowe, później gimnazjalne i niższe. Według wieku największy przedział to mieszkańcy w wieku 25 - 34 oraz 35 - 44. 
W PUP realizowane są tylko szkolenia indywidualne. Wypełnia się wniosek, uzasadnia celowość szkolenia. Nie ma ograniczeń wiekowych. Bezrobotny sam wskazuje, w jakim zawodzie chciałby się wykształcić. Fundusze są. Warto się więc zgłosić. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto