Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Tucholi najpiękniejszy? Głosujemy tylko do 31 października!

Anna Klaman
Anna Klaman
Otwarcie dworca PKP w Tucholi po modernizacji
Otwarcie dworca PKP w Tucholi po modernizacji Fot. Nadesłane
Do końca października można oddawać głosy w plebiscycie na „Dworzec Roku 2022”. W finale konkurentami dla Tucholi są: Kraków Swoszowice i Krzeszowice z Małopolski, Golęczewo i Wronki z Wielkopolski, Cieszyn i Żory z województwa śląskiego oraz dworce Lublin Główny, Radom Główny, Kąty Wrocławskie.

5 października rozpoczęło się głosowanie w konkursie na „Dworzec Roku 2022”. Tytuł przyzna profesjonalne jury, w skład którego wchodzą zaproszeni specjaliści z wielu dziedzin, a „Nagrodę publiczności” otrzyma zwycięzca głosowania internetowego.

Głosy na dworzec w Tucholi można oddawać do 31 października pod adresem
Głosuj

Celem konkursu jest: wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce; zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych, a także promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych.
Organizatorami konkursu są: Fundacja „Pro Kolej” i Fundacja Grupy PKP. Warto wypromować dworzec PKP w Tucholi. Po modernizacji jest perełką architektoniczną, którą należy się chwalić. Hol dworcowy jest elegancki, z klasą. Jak z przełomu XIX i XX w. Zachwyca, zadbano o każdy szczegół. Podróżni czują się tu komfortowo. Można poczekać na pociąg w przestronnej i gustownej przestrzeni, gdzie nie hula wiatr, jest ciepło i czysto.

Dworzec w Tucholi jest piękny

Dworzec w Tucholi wyremontowano dzięki władzom samorządowym, które przejęły dworzec, zdobyły fundusze i doprowadziły do remontu. Kto nie był na dworcu, a nie zamierza podróżować koleją, i tak powinien go zobaczyć. Przypomnijmy, sąsiedni dworzec w Chojnicach zostanie oddany do użytku po remoncie najwcześniej w przyszłym roku.
W finałowej dziesiątce konkursu znalazły się też dworce w Radomiu, Żorach, Cieszynie, Krakowie Swoszowice, Golęczowie, Krzeszowicach, Lublinie, Wronkach i Kątach Wrocławskich.

Dziesięć finałowych dworców kolejowych wybrano, opierając się na zgłoszeniach internautów oraz niezależnych audytach. W procesie selekcji badano przede wszystkim poziom czystości, dostępność dla osób o ograniczonej mobilności, jakość informacji pasażerskiej, atrakcyjność architektury i otoczenia, jak również poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizm obsługi.

Dworzec w Tucholi - liczy się każdy głos

– Finałowe dworce rywalizują o „Nagrodę publiczności”. Ten obiekt, który skompletuje najwięcej głosów, zostanie zwycięzcą i dołączy do laureatów z poprzednich lat – Kartuz, Tarnowa, Przemyśla i Wrocławia Głównego – wyjaśnia dr Jakub Majewski z Fundacji ProKolej, która jest pomysłodawcą konkursu. – W poprzednich edycjach konkursu wzięło udział ponad 20 tys. osób. W tym roku oddano już kilka tysięcy głosów i wciąż czekamy na kolejne – dodaje.

Głosy na dworzec w Tucholi można oddawać do 31 października pod adresem
Głosuj
W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy zwracali szczególną uwagę na zagospodarowanie przestrzeni oraz zapewnienie podróżnym i mieszkańcom dodatkowych usług. Tendencję tę widać szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Dworzec w Tucholi z salą zabaw

Urząd Miejski w Kątach Wrocławskich przeniósł na stację Gminny Ośrodek Kultury. W Krakowie Swoszowicach ulokował się Ośrodek Kultury dla dzielnicy Podgórze.

Na dworcu w Tucholi funkcjonuje sala zabaw dla dzieci, Centrum Rozwoju i lokalna grupa działania „Bory Tucholskie”, a we Wronkach Centrum Inicjatyw Senioralnych. Dworzec w Golęczewie dwa razy w tygodniu pełni rolę posterunku policji, a w wybrane dni można tam skorzystać z fundowanej przez gminę Suchy Las bezpłatnej porady prawnej. Nietypowe porady prawne, bo z zakresu prawa kanonicznego, świadczy natomiast kancelaria usytuowana na dworcu w Cieszynie. Za sąsiada ma biuro nieruchomości oraz gabinet fizjoterapeutyczny.

Ciekawym przykładem połączenia funkcji dworcowych i społecznych jest Centrum Integracji Społecznej w Żorach. W ramach zajęć prowadzona jest tu pracownia baristyczno-gastronomiczna, która przygotowuje się do uruchomienia kawiarni dla podróżnych oraz pracownia ogrodniczo-porządkowa, której podopieczni w ramach zajęć dbają o obiekt i jego otoczenie.

– Wszystkie wymienione przykłady pokazują dworce przydatne dla lokalnych społeczności. Dzięki nim mieszkańcy chętniej je odwiedzają i utożsamiają się z tymi miejscami – ocenia dr Majewski. – Obserwujemy to również podczas konkursu, bo w promowanie swoich dworców coraz częściej angażują się lokalne samorządy, najemcy i aktywiści – zauważa prezes zarządu Fundacji ProKolej.

Organizatorami konkursu są: Fundacja ProKolej i Fundacja Grupy PKP. Honorowym patronatem konkurs objęli: Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i PTTK. Organizację akcji wspiera również Budimex S.A., Dasag i Lagardere Travel Retail.


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto