Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gostycyn. W Górniczej Wiosce ruszyła rekonstrukcja górniczego szybu!

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Tak będzie wyglądać zrekonstruowana wieża wyciągowa szybu górniczego w Pile-Młyn.
Tak będzie wyglądać zrekonstruowana wieża wyciągowa szybu górniczego w Pile-Młyn. wizualizacja
Stowarzyszenie Buko mające pieczę nad Górniczą Wioską w Pile-Młyn rozpoczęło dawno planowaną inwestycję - rekonstrukcję wieży wyciągowej i szybu górniczego. Wykorzystują na ten cel unijną dotację.

W ramach projektu planuje się wybudowanie rekonstrukcji szybu i wieży wyciągowej górniczej podziemnej kopalni węgla brunatnego Montania działającej w latach 1917 – 1921 w miejscowości Piła, gmina Gostycyn. W konsekwencji realizacji projektu powstanie nowy obiekt turystycznej turystycznej z którego korzystać będą mieszkańcy miejscowości Piła, mieszkańcy powiatu oraz turyści odwiedzający wieś tematyczną Górnicza Wioska.

- Prace już ruszyły, mamy nadzieję sfinalizować je do końca roku – deklaruje Agnieszka Weyna ze stowarzyszenia Buko. - Postęp prac uzależniamy jednak od pogody.

Inwestycja wymaga bowiem wybudowania betonowego szybu sięgającego 5 metrów w głąb ziemi oraz odbudowa 8-metrowego szybu drewnianej konstrukcji.
Oprócz wybudowania tego, co było największa budowla dawnej kopalni, inicjatorzy dodają jeszcze kilka nowinek. Szyb będzie podświetlony lampami LED zasilanymi z ogniw fotowoltaicznych. Całość będzie też opatrzona tablicą informacyjną opisującą działanie i funkcjonowanie szybu i wieży w przeszłości.

Odbudowę szybu w Górniczej Wiosce poprzedziły badania

Rekonstrukcja wieży bazuje na wynikach prac archeologicznych i dokumentach archiwalnych odnalezionych w archiwach polskich i niemieckich. Realizowane obecnie przedsięwzięcie zostało uzgodnione z Urzędem Ochrony Zabytków. - Nad szczegółami projektu i wizualizacją czuwali i pracowali nasi dzielni wolontariusze w 2019 roku na obozie dla wolontariuszy w ramach projektu "Wspólnie dla dziedzictwa"  - opowiadają członkowie stowarzyszenia.
Chcieli działać już szybciej, ale dopiero w październiku została podpisana umowa z LGD Bory Tucholskie, na podstawie wcześniej wygranego konkursu grantowego. Wsparcie unijne to kwota 25 800 zł, wkład własny wynosi 10 258 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto