Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tuchola. Odbudowali gród w Raciążu. Już drugi raz w XXI w!

Anna Klaman
Anna Klaman
Grodzisko prezentuje się okazale. Samorządowcy zachęcają do zwiedzania
Grodzisko prezentuje się okazale. Samorządowcy zachęcają do zwiedzania Fot. Adam Paluśkiewicz/Urząd Miejski w Tucholi
Gród w Raciążu spalił się dwukrotnie, ale to w średniowieczu. Teraz po nawałnicy sprzed trzech lat wybudowano kopię zrekonstruowanego grodziska z 2012 r. Turyści już tam zaglądają, oficjalne otwarcie planowane jest na początek września.

Zobacz wideo: Pracownicy Biedronki nie chcą pracować w niedziele

Grodzisko właśnie wizytował burmistrz Tadeusz Kowalski. Jak zapewnia, budowla stanowiąca odwzorowanie tej średniowiecznej "wygląda przepięknie". Póki są wakacje, warto tam zajrzeć i przekonać się, czy tak jest na własne oczy.

- Na początku września planujemy oficjalne otwarcie - mówi burmistrz Tucholi. - Zaprosimy radnych gminy Chojnice i wójta Zbigniewa Szczepańskiego, którzy zdecydowali się nam udzielić pomocy w tej inwestycji.

Grodzisko w Raciążu - Gmina Chojnice dołożyła połowę

Gmina Chojnice sfinansowała odbudowę w 50 proc., a wartość zadania to 500 tys. zł.
Jak to się stało, że samorząd z innego powiatu wsparł przedsięwzięcie? - Przyjaźnię się z wójtem gminy Chojnice - mówi Tadeusz Kowalski. - To dobry, doświadczony samorządowiec. Gdy w ubiegłym roku gmina Chojnice otrzymała duży dodatkowy podatek, w sposób elegancki z niektórymi samorządami się nim dzieliła czy też wspierała je w różnych inicjatywach. Samorządowcy z gminy Chojnice uznali, że grodzisko powinno być odbudowane. Po rozmowie z panem wójtem wystąpiłem z odpowiednim wnioskiem.
Gminy Chojnice i Tuchola są sąsiadami. Niespełna 10 kilometrów od Raciąża jest Ostrowite. Na wyspie na jeziorze archeolodzy odkryli ślady osadnictwa. Wójt Szczepański chciałby w przyszłości odtworzyć tamtejsze grodzisko. Gdyby tak się stało, powstałby szlak bardzo atrakcyjny dla turystów.

Grodzisko w Raciążu - trudna historia

Przypomnijmy, otwarcie zrekonstruowanego grodziska w Raciążu było dużym wydarzeniem w 2012 roku. Gród Raciąż położony jest przy jeziorze Śpierewnik, trzy kilometry od wsi Raciąż. W XIII w. kasztelania raciąska funkcjonowała w ramach księstwa świeckiego. Gród pełnił funkcje administracyjne. W 1256 r. został spalony z częścią ludności, następnie odbudowano go i życie toczyło się w nim do XIV wieku. Do kolejnego pożaru... Gród odbudowano w 2012 r. Wykonano rekonstrukcję bramy wjazdowej z częścią ogrodzenia, wizualizację rozmieszczenia zabudowań grodnych oraz lokalizacje obwarowań i cmentarza. Powstało 1 tys. 830 m kw. ścieżek, punkt widokowy na jezioro, pomost na półwysep i most między wzgórzami na półwyspie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto