Gminy Lubiewo i Sępólno ostrzegają przed wilkami. Bagatelizowanie może doprowadzić do tragedii!

Agata Wodzień
Agata Wodzień
W 2010 roku wilków było ok. 750, pięć lat później liczba ta wzrosła do 1,5 tys., by w 2019 roku przekroczyć 3 tysiące osobników (dane GUS za GDOŚ, raport Ochrona środowiska 2020)
W 2010 roku wilków było ok. 750, pięć lat później liczba ta wzrosła do 1,5 tys., by w 2019 roku przekroczyć 3 tysiące osobników (dane GUS za GDOŚ, raport Ochrona środowiska 2020) pixabay.com
Wilków w Polsce przybyło. Gminy Lubiewo i Sępólno Krajeńskie po doniesieniach od mieszkańców proszą o zachowanie ostrożności. Pod koniec stycznia Wielkopolska Izba Rolnicza napisała do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rosnącej populacji wilków. Samorząd rolniczy widzi tu spore zagrożenie dla gospodarstw i ich mieszkańców. Domaga się szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej, w szczególności w zakresie zachowywania się w przypadku ewentualnego spotkania z wilkiem.

Wielkopolska Izba Rolnicza dostaje sporo sygnałów od mieszkańców wsi na temat coraz częściej pokazujących się wilkach. Zdarzają się napaści na przydomowe psy, o czym mówią również mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego.

Urzędy gmin z Kujawsko-Pomorskiego ostrzegają przed wilkami

Na początku lutego 2021 r. przestrzegał m.in. Urząd Gminy Lubiewo w powiecie tucholskim:

"W związku z docierającymi do tutejszego Urzędu Gminy informacjami o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie (w szczególności psy) prosimy mieszkańców gminy Lubiewo o zachowanie ostrożności oraz zwrócenie szczególnej uwagi na swoje zwierzęta i zabezpieczenie ich przed wydostaniem się poza teren swojej posesji".

Inny sygnał z ostatnich dni: do Nadleśnictwa Lutówko wpłynęło zgłoszenie o ataku na daniele w okolicach Iłowa. Służby leśne zweryfikowały zgłoszenie i potwierdziły, że zwierzyna padła ofiarą wilków.

Dlatego również Urząd Gminy Sępólno Krajeńskie wystosował komunikat: "Prosimy mieszkańców korzystających z lasów w szczególności w Nadleśnictwie Lutówko o zachowanie ostrożności podczas spacerów i trzymanie psów na uwięzi. Widziane od dłuższego czasu w tych okolicach wilki (prawdopodobnie 2 szt.) zagryzły daniela".

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć.Czytaj dalej pod filmem

Co zrobić, gdy spotkamy wilka?

"Przede wszystkim należy zachować spokój. Wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka", zapewnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. RDOŚ przypomina o tym po ostatnich doniesieniach medialnych o zagryzionych psach czy wilkach pojawiających się na polach i w pobliżu domostw.

"Zazwyczaj spotkania z wilkami trwają kilka, kilkanaście sekund, jak tylko drapieżnik zorientuje się, że ma do czynienia z człowiekiem, odejdzie w drugą stronę. Ponadto wbrew fałszywym opiniom, samice wilków nie bronią młodych, więc nie należy obawiać się ataku wilka na człowieka w przypadku spotkania wilczych szczeniąt. Udając się na spacer do lasu z psem, pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o lasach, jesteśmy zobowiązani do trzymania psa na smyczy. Uchroni go to przed ewentualną nieprzyjemną konfrontacją z wilkiem".

Jak chronić przed wilkami zwierzęta na pastwiskach?

Tym razem sięgamy po rady RDOŚ w Białymstoku. Dyrekcja podpowiada kilka sposobów zabezpieczenia zwierząt gospodarskich przed wilkami:

  • fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm. Należy je rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału, znajdowały się około 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze.
  • pastuchy elektryczne - ogrodzenie w formie dwóch lub trzech przeciągniętych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje się na wysokości około 1 m. Wilki odstraszane są od pastucha impulsami elektrycznymi.
  • odpowiednio szkolone do obrony przed wilkami psy,
  • ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej na minimum 0,5 m w głąb ziemi.

Pismo do ministerstwa w sprawie wilków, które budzą strach mieszkańców wsi

WIR swój niepokój związany z coraz liczniejszą populacją wilka w regionie przelała na pismo do ministerstwa. Zamieszczamy je:

"W imieniu wielkopolskich rolników oraz mieszkańców wsi i miasteczek, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań, które nakierowane będą przede wszystkim na działania prewencyjne związane z ewentualnym zagrożeniem, jakie może nieść bezpośredni kontakt człowieka z tym gatunkiem oraz z drugiej strony na określeniu rzeczywistej jego populacji.

Portale społecznościowe pełne są informacji zawierających zdjęcia wilków przy domostwach, na głównych drogach wiejskich, czy też zawierają drastyczne fotografie psów domowych, które nie przeżyły takiego spotkania. Rolnicy zgłaszają przedstawicielom wielkopolskiego samorządu rolniczego przypadki kontaktu z wilkiem na polach podczas prac.

Zauważalne jest również zwiększenie bytowania zwierzyny leśnej, która szuka schronienia przed wilkiem na otwartych przestrzeniach pól, czy też bliżej domostw ludzkich właśnie na tych terenach, na których widziano przedstawicieli tego gatunku. Oczywiście wiąże się to ze zwiększonymi stratami w płodach i plonach rolnych spowodowanymi przez zwierzynę łowną, co ma swoje przełożenie na zmniejszoną dochodowość rolników oraz zwieszenie wypłat odszkodowań w tym zakresie przez koła łowieckie.

To też może Cię zainteresować

Wielkopolska Izba Rolnicza zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony gatunków zagrożonych. Jako reprezentant grupy społecznej nierozerwalnie związanej z przyrodą stoimy na stanowisku, że wszelkie działania nakierowane na ochronę przyrody i jej składowych, są niezbędne i przyniosą korzyści każdemu z nas. Jednakże w tych działania konieczne jest również uzyskanie pewnej równowagi i wprowadzenie racjonalnego planu, który uwzględni właśnie taką sytuację, z jaką się obecnie zmagamy, a więc gwałtownego wzrostu populacji gatunku chronionego. Należy podkreślić pozytywny fakt, że prowadzone działania ochronne dla tego gatunku przyniosły efekt, jednak teraz należy się zastanowić, jakie powinno być dalsze postępowanie wobec tego gatunku i konieczność zachowania przy tym bezpieczeństwa ludzi.

Równolegle z działaniami nakierowanymi na prace i rozwiązania związane z dalszym wzrostem populacji wilka i zagrożeniami, jakie może on nieść, powinno się przeprowadzić szeroką akcję informacyjną dla rolników, mieszkańców wsi i miasteczek, ale i większych miast odwiedzających kompleksy leśne. Wiedza społeczeństwa w zakresie zachowania się w przypadku spotkania z wilkiem jest niewystarczająca.

Dotychczas przeprowadzone działania np. przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w 2018 roku ”Czy taki wilk straszny jak go malują?”, czy też w 2019 roku forum dyskusyjne pn. „O wilku mowa” skierowane były do w zasadzie wąskiego grona osób związanych zawodowo z tą tematyką lub z racji zajmowanej funkcji. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej dostosowanej do specyfiki danej grupy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i postępowania w przypadku kontaktu z tym gatunkiem. Zwracamy uwagę, że dalsze bagatelizowanie nadmiernie rozwijającej się populacji wilka może doprowadzić nie tylko do strat w naszych gospodarstwach rolnych, ale i doprowadzić do tragedii w wyniku bezpośrednich ataków na ludzi".

WIR: Apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie podjęcia pilnych działań w zakresie zarządzania populacją wilka.

Departament Ochrony Przyrody Ministerstwa Klimatu i Środowiska w odpowiedzi wskazał, "iż warta odnotowania wydaje się być propozycja dotycząca przeprowadzenia kampanii informacyjnej dla szerokiego grona odbiorców, w szczególności w zakresie zachowywania się w przypadku ewentualnego spotkania z wilkiem".

Do tematu będziemy wracać.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie