Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa w powiecie tucholskim nie odpuszcza. Groźne są jej powikłania

Janina Waszczuk
W ostatnim tygodniu stycznia w powiecie odnotowano ponad półtora tysiąca zachorowań na grypę i pochodne. To rekordowa liczba i trzeba uważać.
W ostatnim tygodniu stycznia w powiecie odnotowano ponad półtora tysiąca zachorowań na grypę i pochodne. To rekordowa liczba i trzeba uważać. Janusz Wójtowicz
W ostatnim tygodniu stycznia w powiecie odnotowano ponad półtora tysiąca zachorowań na grypę i pochodne. To rekordowa liczba i trzeba uważać.

Od 23 do 31 stycznia do powiatowego inspektora sanitarnego w Tucholi wpłynęły 1 tys. 732 zgłoszenia zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne z powiatu. - Dwie osoby wymagały hospitalizacji - informuje Justyna Szulc, szefowa sanepidu. - Liczba zachorowań jest cztery razy większa w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Mamy do czynienia z tzw. sezonową epidemią i nie ma konieczności podejmowania nadzwyczajnych działań.

W sanepidzie uspokajają, aby nie wpadać w panikę, podobna sytuacja jest w całym województwie kujawsko-pomorskim i w kraju. Jednak przestrzegają, że może być wysoka zapadalność na grypę i zachorowania grypopodobne w powiecie tucholskim również w tym miesiącu i następnym. - To bardzo niebezpieczny okres, dlatego każdy powinien stosować się do ogólnych zaleceń - dodaje Szulc.

Trzeba dbać o odpowiedni ubiór Nie marznąć ani nie przegrzewać się i unikać dużych zgromadzeń oraz kontaktów z osobami, u których występują objawy grypopodobne.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<\

W sanepidzie przypominają też, aby myć ręce po każdej obecności w skupiskach ludzkich, albowiem wirusy są wszędzie, a zabieg ten przerywa łańcuch zarażenia. Podczas kaszlu i kichania należy zasłaniać usta i nos jednorazowymi chusteczkami. Unikać dotykania okolic nosa, oczu i ust. Ważne jest też, aby wysypiać się, prawidłowo się odżywiać i dbać o formę fizyczną.

Grypa atakuje. Jest gorzej niż rok temu, ale to nie epidemia.
źródło: TVN 24

Można się w każdej chwili zaszczepić przeciwko grypie, a odporność uzyskujemy po 2-3 tygodniach. - Szczepienie jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i zachorowaniami grypopodobnymi - przypomina szefowa sanepidu. - Szczególnie osoby z grupy ryzyka, czyli obciążone przewlekłymi chorobami, kobiety w ciąży i personel medyczny powinni się szczepić.

Groźne są szczególnie powikłania wynikające z nie leczenia grypy. Najbardziej zagrożone są osoby obciążone przewlekłymi chorobami, lecz powikłania mogą również dotyczyć młodego człowieka. Najczęstszymi powikłaniami są te ze strony układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, ale grypa może dać powikłania również ze strony każdego narządu i układu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto