Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak często podlewać kwiaty na balkonie i kiedy to robić? Uważaj na te 7 błędów przy nawadnianiu, bo możesz stracić rośliny!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Przy podlewaniu kwiatów balkonowych łatwo popełnić kilka błędów, przez które rośliny nie będą dobrze rosły.
Przy podlewaniu kwiatów balkonowych łatwo popełnić kilka błędów, przez które rośliny nie będą dobrze rosły. Katarzyna Laszczak
Podlewanie kwiatów balkonowych wydaje się łatwe i oczywiste, ale wbrew pozorom można popełnić tu wiele błędów. Ich skutkiem może być nie tylko kiepski stan roślin, ale nawet ich utrata. Na to, jak często podlewać kwiaty na balkonie, wpływa kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Radzimy, jak podlewać kwiaty na balkonie, żeby im nie zaszkodzić. Sprawdź, na jakie błędy przy podlewaniu uważać.

Spis treści

Jak często podlewać kwiaty na balkonie?

To jedno z najbardziej podstawowych pytań, jakie zadajemy sobie, uprawiając rośliny na balkonie. Niestety nie ma na nie jednej, prostej odpowiedzi, bo to, jak często podlewać kwiaty balkonie, zależy od kilku czynników takich jak:

  • gatunek rośliny,
  • wielkość i rodzaj pojemnika,
  • pogoda.

Ogólnie należy przyjąć zasadę, że rośliny podlewamy dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi przeschnie na głębokość 1-2 cm. Najlepiej sprawdzić to palcem.

Trzeba widzieć, że podstawowym błędem jest przelewanie roślin. Żaden z kwiatów balkonowych nie zniesie ciągle mokrego podłoża. W praktyce większość roślin podlewa się codziennie, ale bywa, że trzeba zrobić to dwa razy dziennie albo co dwa dni.

Jakie kwiaty balkonowe podlewać częściej, a jakie rzadziej?

Wśród popularnych roślin balkonowych są i takie, które w miarę dobrze znoszą czasowe przesuszenie, ale i takie, które wolą lekko wilgotną glebę. Do roślin, które można podlewać najrzadziej, należą przede wszystkim sukulenty. Wśród popularnych kwiatów balkonowych to m.in. portulaki, przypołudniki, aptenie, dorotki, a także kalocefalusy („patyczaki”) o dekoracyjnych, srebrzystych pędach. W przypadku tych roślin podłoże koniecznie musi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem, nawet do 1/3 wysokości pojemnika.

Natomiast w przypadku pelargonii, petunii i ich odmian, takich jak surfinie czy supertunie VISTA, werbeny ogrodowe, fuksje, niecierpki oraz większości innych gatunków, powinniśmy utrzymywać stały poziom wilgotności podłoża. Ale i tak pozwólmy, aby górna warstwa ziemi lekko przeschła.

Podlewanie roślin zależy też od pojemnika

Częstotliwość nawadniania zależy też od wielkości i rodzaju pojemnika. W mniejszej doniczce podłoże wyschnie znacznie szybciej niż dużej. Pewne znaczenie ma też kolor pojemnika i to, z czego jest wykonany. Ciemne doniczki z plastiku o cienkich ściankach będą bardziej nagrzewać się niż jasne czy ceramiczne i przez to – również szybciej wysychać.

Ważne jest też to, żeby w doniczce był odpływ (a pod nią podstawka), albo przynajmniej solidna warstwa drenażu. Inaczej jest duże ryzyko, że „potopimy” kwiaty. Jeśli woda nie będzie spływać, korzenie tkwiące w mokrej ziemi, zaczną gnić.

Jak podlewać kwiaty balkonowe podczas upału, a jak podczas deszczu

Na to, jak często trzeba podlewać kwiaty na balkonie, duży wpływ ma też pogoda. Kiedy jest słonecznie i upalnie, może się zdarzyć, że będziemy musieli nawadniać rośliny nawet dwa razy dziennie (szczególnie te, które nie lubią suszy, albo mają niewielkie doniczki).

Pewnych problemów może przysparzać też kwestia podlewania roślin podczas deszczowej pogody. Mogłoby się wydawać, że skoro pada, to nie będzie potrzebne dodatkowe nawadnianie. I rzeczywiście często tak jest, ale nie zawsze. Może się zdarzyć, że woda spłynie po roślinach, ale nie dotrze do podłoża. A to tam jest najbardziej potrzebna. Dlatego również, gdy pada, sprawdzajmy, czy podłoże jest wilgotne. Oczywiście, kiedy jest chłodno i wilgotno, ziemia będzie wysychać wolniej, więc i konieczność nawadniania będzie rzadsza.

Kiedy podlewać kwiaty na balkonie?

Kwiaty balkonowe najlepiej podlewać rano, ewentualnie późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Nigdy nie podlewajmy roślin, gdy świeci na nie słońce i w czasie największego upału! Grozi to szokiem termicznym oraz poparzeniem roślin. Niekorzystne jest również podlewanie na noc, bo grozi rozwojem chorób grzybowych.

Jak podlewać kwiaty na balkonie?

Podlewając rośliny, lejmy wodę przede wszystkim na podłoże. Nie polewajmy roślin z góry, bo część wody spłynie, a nadmierne moczenie liści i w szczególności – kwiatów, źle na nie wpływa (sprzyja chorobom i też nie wszystkie rośliny to lubią, a wystarczy, że i tak moczy je deszcz).
Druga ważna zasada, to taka, by podlewać rośliny „do syta”, czyli tak, aby podłoże nasiąkło wodą. Lejmy wodę powoli i w odpowiedniej ilości (powinna zacząć spływać do podstawki). Błędem jest polewanie ziemi tylko po wierzchu, bo woda musi dotrzeć do korzeni. Lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej.
Ważne jest też, by nawadniać rośliny regularnie. Jednak tej regularności nie wyznacza tylko dzień, ale wspomniany już stan podłoża, zależny od warunków.

Jaką wodą podlewać rośliny balkonowe?

Do nawadniania roślin wystarczy zwykła woda z kranu. Ale ważne jest to, żeby była odstana i miała temperaturę pokojową. Nie podlewajmy roślin zimną wodą, prosto z kranu. Jeśli, szczególnie po upalnym dniu, polejmy podłoże lodowatą wodą, zafundujemy im szok termiczny, który im zaszkodzi. Na zapewnienie odpowiedniej wody jest łatwy sposób – wystarczy napełnić konewkę zaraz po zakończeniu podlewania. Do czasu następnego, woda będzie odpowiednia.

Błędy przy podlewaniu kwiatów balkonowych. Na to uważaj!

Podsumowując, do podstawowych błędów przy nawadnianiu roślin na balkonie należą:

  • przelewanie kwiatów – zawsze przed podlaniem sprawdzajmy wilgotność podłoża!
  • niedostosowanie częstotliwości podlewania do panujących warunków,
  • podlewanie roślin zimną wodą,
  • polewanie roślin, a nie podłoża,
  • nawadnianie roślin, gdy świeci na nie słońce,
  • dostarczanie zbyt małej ilości wody,
  • brak odpływu lub drenażu w doniczce.
Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak często podlewać kwiaty na balkonie i kiedy to robić? Uważaj na te 7 błędów przy nawadnianiu, bo możesz stracić rośliny! - RegioDom.pl

Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto