MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Tak wygląda niesamowite miejsce koło Szubina. Artystyczna wieś!

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Brzózki są wsią artystyczną, mieszkają tam malarze, rzeźbiarze, ceramicy, florystka, stolarz artystyczny, wikliniarz, fotografowie, panie szydełkujące i wykonujące ozdoby z papieru, wokalistka - zachwala gmina Szubin.
Brzózki są wsią artystyczną, mieszkają tam malarze, rzeźbiarze, ceramicy, florystka, stolarz artystyczny, wikliniarz, fotografowie, panie szydełkujące i wykonujące ozdoby z papieru, wokalistka - zachwala gmina Szubin. Fot. Szymon Cieślak
Brzózki - drugiej tak artystycznej wsi w Kujawsko - Pomorskiem nie znajdziecie. Najbliżej stąd do Szubina, stolicy gminy - zaledwie 11 km, niedaleko do Bydgoszczy - ok. 30, oraz Żnina - 36 km.

Wioska przyciąga nie tylko urokliwym położeniem wśród łąk i lasów, ale i klimatem, jaki stworzyli sami mieszkańcy.

- Oczywiście, że pochodzę z Brzózek - mówi z wyraźną dumą Marlena Smektała Majcherczak. - Tu mieszkam, za ogrodzeniem - wskazuje.

Jej głos niesie się po okolicy:

"Nasza wieś jest bardzo śliczna,
bo jest także artystyczna,
stoją w niej rzeźby drewniane,
duże rzeźby malowane!
Są tam wszystkie skarby świata,
mieszkał dziadek, mieszka tata,
niech zazdroszczą Niemcy, Ruski,
tutaj mamy nasze Brzózki!"

To właśnie pani Marlena wymyśliła tę piosenkę. - W tekście pomagał mi brat Piotr, muzyka jest moja - uściśla.

Wokalistkę z Brzózek spotkaliśmy podczas imprezy podsumowującej kolejny plener rzeźbiarski w tej miejscowości. Za ich organizacją stoi Stowarzyszenie Twórcze Brzózki na czele z Katarzyną i Waldemarem Baszakami.

Tym razem z drewna lipowego powstały cztery anioły. Ich twórcami są Bogumiła i Ireneusz Caniboł ze wsi Skrbeńsko na Śląsku, Stanisław Panfil z Mogilna oraz Roman Kiełb z Janikowa.

- Będą ozdobą cmentarzy - katolickiego i ewangelickiego - podkreślają artyści. Tę ostatnią nekropolię (z początku XIX w.), a właściwie jej pozostałości, możemy zwiedzać tuż po wjedzie do wioski od strony Turu. O jej uporządkowanie zadbali mieszkańcy. Na końcu cmentarnej alejki uwagę przykuwa rzeźba przedstawiająca rodzinę autorstwa Mateusza Malesy z Brzózek. Niżej widzimy napis: "Łączą nas pasje i dzieje - jedność".

Rzeźby w całej wiosce Brzózki. I murale!

Szybko się zorientujemy, że w Brzózkach, jak wyśpiewała pani Marlena w swojej piosence, rzeźb jest mnóstwo.

Witają nas przy pięknych pomnikach przyrody (na tzw. brzózkowym rondzie), a kolejne podziwiać możemy przy posesjach i na skraju wiejskich zagajników.

Nawiązują do tradycyjnych zawodów - pszczelarza, rybaka, kowala, ale są i elementy nowe, jak choćby sowia czy kocia ławka, a także przydrożne kapliczki z malowidłami stróżujących we wsi aniołów.

Tak wygląda niesamowite miejsce koło Szubina - zdjęcia

Hitem ostatnich lat, i to takim, który przyciąga tu wielu turystów, są także murale. Stworzyli je artyści z Łodzi (Grzegorz llski i Dawid Chmielecki), którzy inspirowali się obrazami Vincenta van Gogha. Malowidła znajdziemy na ścianach kilku posesji. Warto się tu wybrać na dłuższy spacer, by niczego nie przegapić!

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto