Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawy i Pomorze na kajakach. Wielka przygoda na Brdzie od źródeł do ujścia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Brda uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Tak jest w środkowym biegu przed osadą Gołąbek
Brda uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Tak jest w środkowym biegu przed osadą Gołąbek Marek Weckwerth
Turystyka kajakowa nie cieszy się aż tak wielką popularnością jak rowerowa, ale jednak dużą i co roku większą. Najpopularniejszymi szlakami wodnymi, znanymi w całej Polsce, a nawet w Europie i na świecie, są Brda, Wda i Drwęca.

Nie robiono dotąd w naszym regionie badań ruchu turystycznego na rzekach, ale z wieloletniego doświadczenia autora tekstu wynika, że palma pierwszeństwa pod względem zainteresowania cieszy się Brda i dlatego jej poświęcamy dziś więcej miejsca. Przy czym warto na wstępie zaznaczyć, iż wszystkie trzy rzeki mają podobną długość i szerokość koryta oraz wielkość przepływu wody, i wszystkie w górnym i środkowym biegu przepływają przez ościenne województwa – w przypadku Brdy i Wdy jest to pomorskie, w przypadku Drwęcy warmińsko-mazurskie.

Rzeką i jeziorami

Rzeka Brda ma 238 km długości, w tym oznakowany szlak kajakowy liczy 223 km. Szlak zawdzięcza swą wyjątkową reputację malowniczości i zmiennemu charakterowi. W górnym biegu płynie się m.in. przez jezioro Szczytno i długi ciąg jezior na Równinie Charzykowskiej, w środkowym biegu przez Bory Tucholskie i otoczoną zielenią głęboką Dolinę Brdy. W dolnym biegu płynie przez Zalew Koronowski i dwa mniejsze jeziora zaporowe, i wreszcie dociera się do Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

Tu, na około 25-kilometrowym miejskim odcinku, rzeka wpływa w Pradolinę Toruńsko – Eberswaldzką i w bydgoskim Brdyujściu wpada w objęcia Wisły na jej 772. żeglownym kilometrze. Przy czym 14 km od ujścia zaczyna się fragment skanalizowanej rzeki, udostępnionej do żeglugi dla barek i statków. Na wspomnianym 14. kilometrze można też skręcić na Kanał Bydgoski, który prowadzi do Noteci, a potem do Warty i Odry, po czym systemem kanałów przez Berlin do Morza Północnego.

Start w Świeszynie, meta w Bydgoszczy

Początek szlaku kajakowego znajduje się na plaży w Świeszynie k. Miastka nad Jeziorem Głębokim. Stąd do Wisły mamy 233 km, co jest zapowiedzią średnio 10-14 dniowej przygody z wiosłem w ręku. Pierwsze 23 km mogą być trudne do pokonania w suchym okresie, bo zwyczajnie mało tam wody. Wystarczająco głęboko robi się od osady Nowa Brda (210 km do ujścia), gdzie także mogą ruszać większe spływy.

Po wpłynięciu na Jezioro Charzykowskie w jego północnej części, warto dobić do przystani w Małych Swornychgaciach, by posilić się w tutejszym barze. 3 km na wschód od tej miejscowości znajdują się największe atrakcje Parku Narodowego „Bory Tucholskie” - dąb „Bartuś” i śródleśne jeziorko Kacze Oko. Dużą kaszubską wsią letniskową, a to oznacza także sporą bazę gastronomiczną i noclegową, są Swornegacie położone na przesmyku między jeziorami Karsińskim a Witoczno. Nad Witocznem znajduje się stanica wodna PTTK.

Typowo kajakarska przygoda zaczyna się poniżej zapory w Mylofie, gdzie Brda zaczyna swój taniec pośród Borów Tucholskich. Sama zaś osada Zapora nad lewym brzegiem Brdy słynie z hodowli pstrąga tęczowego i serwowanego w tutejszej restauracyjnce „Aga”.

Za osadą Gołąbek Brda zdecydowanie przyspiesza. Odpocząć można i rozbić namiot w Rudzkim Moście (to zachodnie osiedle Tucholi). Można też zafundować sobie dobry obiad w tutejszej restauracji „Pod Jeleniem”. Poniżej Rudzkiego Mostu w nurcie jest więcej przeszkód (powalonych drzew), co weryfikuje umiejętności kajakarzy. To najtrudniejszy odcinek na całym szlaku i przez to dość często dochodzi tu do wywrotek.

Uspokojenie następuje za mostem w Pile – Młyn, gdzie rzeka powoli wytraca szybkość i rozszerza się, bo na nurt oddziałuje już Zalew Koronowski (36 km długości). W północnej części zalewu, w pobliżu ujścia Kamionki – w Gostycynie Nogawicy – znajduje się stanica wodna PTTK. Kolejne stanice znajdziecie jeszcze na zalewie – w Sokole Kuźnicy i przed Bydgoszczą – w Janowie.

To też może Cię zainteresować

Spływ można zakończyć w centrum Bydgoszczy, najlepiej przy nabrzeżach przystani „Bydgoszcz” na Wyspie Młyńskiej, gdzie znajduje się także hotel i restauracja, lub 4,5 km od ujścia Brdy do Wisły - na przystani „Zimne Wody”, gdzie można rozbić namioty i zamówić catering lub grochówkę z kuchni polowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto