Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura borowiacka na wyciągnięcie ręki. Ruszyły ciekawe warsztaty w Cekcynie

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Dal uczestników warsztatów to spotkanie z różnorodnością kultury borowiackiej
Dal uczestników warsztatów to spotkanie z różnorodnością kultury borowiackiej Maria Ollick
Hafciarstwo, malarstwo na szkle – to najbardziej znane dziedziny kultury borowiackiej. Ale nie tylko one. Także literatura, gwara borowiacka a także kaszubska po sąsiedzku jest warta poznania i pielęgnowania. Czynią to z sukcesem członkowie stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w gminie Cekcyn „Światło”. Wiosną napisali urozmaicony program warsztatów, który został wysoko oceniony przez Narodowe Centrum Kultury i uwzględniony w finansowaniu w ramach ogólnopolskiego konkursu pn. EtnoPolska organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (NCK).

- Temat przewodni "Dawna kultura Borowiaków Tucholskich w badaniach etnografów i etnologów" obejmuje zapoznanie z literaturą dotycząca tematu i podstawowymi pojęciami - wyjaśnia Bartosz Puchowski, koordynator przedsięwzięcia.

Podczas minionego weekendu było zatem o badaniach dawnej kultury materialnej i duchowej Borowiaków i efektach tych badań. Nie mogło zabraknąć mitologii i wierzeń, legend, powiastek i borowiackiego humoru! A wszystko to okraszone przyśpiewkami i pląsami borowiackimi. 

Realizacją programu zajęły się dwie doświadczone w tej materii panie - Anna Przytarska, zweryfikowana twórczyni ludowa z certyfikatem, członkini Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi oraz Jerzy Ollick, prezes tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, członek Rady Naczelnej ZK-P.

Trwa głosowanie...

Gdzie w tym roku wybieracie się na wakacje?

- Przewodnie hasło to „Wszandzie inaczy jedzo i wszandzie inaczy gadajo”, dlatego dzisiejsza tematyka wymagała zgromadzenia literatury, wielu materiałów poglądowych, akcesoriów i produktów artystycznych – relacjonuje Maria Ollick. - Na początku było o kuchni borowiackiej, a następnie o dialekcie wielkopolskim, gwarze borowiackiej i języku regionalnym jakim jest kaszubski.

Ogrom prezentowanych wydawnictw w języku kaszubskim zrobił wrażenie na uczestnikach warsztatów. Była też okazja posłuchania mowy (języka) kaszubskiej na żywo. Trzecia część zajęć poświęcona była reprezentatywnej dla Borów sztuce ludowej. Odbył się pokaz kolorystki, kompozycji i techniki tradycyjnego haftu kaszubskiego, omówiono „szkoły”, podstawowe materiały, akcesoria hafciarskie i konserwację produktu artystycznego, pokazano techniki plecionkarskie, wikliniarskie oraz potrzebne narzędzia i przybory.

Uczestników urzekło malarstwo na szkle, technika i tematyka tej sztuki. Obrazy malowane na szkle służyły ludziom jako wyraz kultu religijnego, dekorowały i rozjaśniały wnętrza chat. Zajęcia zakończył wspólny posiłek. Był to „szandar”, inaczej zwany „sztybrychem” czyli placek ziemniaczany podany z sosem grzybowym i surówką.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto