Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lany poniedziałek 2022. Za to można dostać 500 zł mandatu! Takie są kary za oblewanie wodą

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Lany Poniedziałek w tym roku obchodzimy 1 kwietnia. Śmigus Dyngus, czyli wzajemne oblewanie się wodą, symbolizuje wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób. 

Zdarza się, że prastary zwyczaj przeradza się w nieodpowiedzialne zachowania ludzi - wiadrami i butelkami oblewają przypadkowe osoby. Polewanie przechodniów, rowerzystów czy pasażerów autobusów to naruszenie ich nietykalności osobistej. Może też skutkować uszkodzeniem ciała lub mienia. Za nieodpowiedzialne zachowania oraz naruszenie przepisów grozi odpowiedzialność karna, prawna lub cywilna, w tym grzywna.

Za co można zostać ukaranym mandatem, grzywną a nawet więzieniem? Zobacz na kolejnych slajdach >>>>>
Lany Poniedziałek w tym roku obchodzimy 1 kwietnia. Śmigus Dyngus, czyli wzajemne oblewanie się wodą, symbolizuje wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób. Zdarza się, że prastary zwyczaj przeradza się w nieodpowiedzialne zachowania ludzi - wiadrami i butelkami oblewają przypadkowe osoby. Polewanie przechodniów, rowerzystów czy pasażerów autobusów to naruszenie ich nietykalności osobistej. Może też skutkować uszkodzeniem ciała lub mienia. Za nieodpowiedzialne zachowania oraz naruszenie przepisów grozi odpowiedzialność karna, prawna lub cywilna, w tym grzywna. Za co można zostać ukaranym mandatem, grzywną a nawet więzieniem? Zobacz na kolejnych slajdach >>>>>Tomasz Hołod
Poniedziałek Wielkanocny, tzw. Lany Poniedziałek przypada 18 kwietnia. Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego jest polewanie się wodą. Zwyczajowe oblewanie się wodą w lany poniedziałek może się źle skończyć dla osoby, która nie zachowa umiaru. Nie trzeba jednak rezygnować z tradycyjnego oblewania wodą. Jak to zrobić, by nie dostać mandatu? Jakie kary grożą za oblewanie wodą? Zobaczcie!

Lany Poniedziałek 2022

Lany Poniedziałek w tym roku obchodzimy 18 kwietnia. Śmigus Dyngus, czyli wzajemne oblewanie się wodą, symbolizuje wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób.

Śmigus-dyngus wypada 18 kwietnia 2022 roku.

Zdarza się, że prastary zwyczaj przeradza się w nieodpowiedzialne zachowania ludzi - wiadrami i butelkami oblewają przypadkowe osoby. Polewanie przechodniów, rowerzystów czy pasażerów autobusów to naruszenie ich nietykalności osobistej. Może też skutkować uszkodzeniem ciała lub mienia. Za nieodpowiedzialne zachowania oraz naruszenie przepisów grozi odpowiedzialność karna, prawna lub cywilna, w tym grzywna.

Lany Poniedziałek - mandat za oblewanie wodą

Czy można dostać mandat w Lany Poniedziałek? Jakie kary obowiązują w Lany Poniedziałek 2022 za oblewanie wodą?

Zobacz w poniższej galerii.

Lany poniedziałek - dlaczego polewamy się wodą?

Lany poniedziałek to zwyczajowa nazwa Poniedziałku Wielkanocnego. Dlaczego "lany"? Bo właśnie tego dnia tradycyjnie oblewamy się wodą i robimy sobie różne psikusy. Zwyczaj lania wodą sięga czasów pogańskich. W ten sposób nawiązywano bowiem do tego, że po zimowym śnie do życia budzi się przyroda.

Do dzisiaj w różnych rejonach Polski (głównie na wsiach) robi się różne żarty sąsiadom. Może to być zamienienie bram i chowanie narzędzi w gospodarstwie. Z lanym poniedziałkiem związane są także przesądy. Choćby ten, że dziewczynie, która nie została oblana tego dnia wodą, przynajmniej w najbliższym roku grozi staropanieństwo.

Śmigus-dyngus - co to za tradycja?

Lany poniedziałek nazywany jest też często śmigusem-dyngusem. Wiąże się to z dwoma zwyczajami, które były obchodzone tego samego dnia i z biegiem lat się połączyły.

Dyngus to dawny datek, który gospodynie wręczały chodzącym po domach w Poniedziałek Wielkanocny mężczyznom. Otrzymywali go w zamian za wygłaszanie wierszy i przedstawienia, które wystawiali. Dyngusem były najczęściej jajka, wędliny i pieczywo.

Natomiast śmigus polegał na oblewaniu się wodą. To chrześcijaństwo dodało do niego oczyszczającą symbolikę wody, a także nawiązanie do oblewania nią tłumów, które gromadziły się w poniedziałek po zmartwychwstaniu Chrystusa.

Poniedziałek Wielkanocny - czy trzeba iść do kościoła?

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Wielu katolików zastanawia się natomiast, czy jest to dzień, w którym trzeba iść do kościoła. Odpowiadamy: nie jest to święto nakazane, udział we Mszy Św. nie jest więc obowiązkowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lany poniedziałek 2022. Za to można dostać 500 zł mandatu! Takie są kary za oblewanie wodą - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto