Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy ostrzegają mieszkańców przed zagrożeniami w lesie

Janina Waszczuk
Na spotkaniu byli także przedstwiciele czterech nadleśnictw z powiatu  tucholskiego, oni  są najbliżej lasu i na co dzień.
Na spotkaniu byli także przedstwiciele czterech nadleśnictw z powiatu tucholskiego, oni są najbliżej lasu i na co dzień. Janina Waszczuk
Przedstawiciele z nadleśnictw i ochrony środowiska przed sezonem turystycznym i letnim mają kilka wskazówek dla mieszkańców i letników.

Zapraszają do lasu na spacery, na jagody i grzyby i na relaks bez stresów, ale trzeba pamiętać, że się jest gościem.

Pisaliśmy już, że są wilki w Borach i nie są one zagrożeniem dla ludzi, ale leśnicy zwracają uwagę na to, że niebezpieczne mogą być dziki, żmije czy choćby kleszcze. - Zapewniamy państwa, że trzeba bardziej się bać choćby kleszczy, na które w tym roku jest wyjątkowy urodzaj. Kleszcze były zawsze i tego się nie uniknie, ale pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Najlepiej jasnym i z długim rękawem i z długimi przylegającymi nogawkami. Po powrocie do domu należy dobrze się obejrzeć, jeśli żyjątko się już wpiło w skórę, trzeba je fachowo usunąć - tłumaczą leśnicy. - Są u nas też żmije. Wskazane jest wysokie obuwie nad kostkę i trzeba uważnie się rozglądać wokół siebie, gdzie stawiamy nogi. Nawet na grzybobraniu trzeba patrzeć, bo sięgając po borowika, możecie trafić na żmiję.

[zaj_kat]Warto przypomnieć, że nie wolno dotykać zwierząt, zwłaszcza tych młodych. Bo przede wszystkim możemy się zarazić jakąś chorobą, ale później matka zwierzątka wyczuje obcy zapach i odrzuci je.

Groźne mogą być dziki, zwłaszcza te z młodymi. Nie wolno zbliżać się do nich głaskać warchlaczków, bo locha w obronie młodych zaatakuje i może się to skończyć tragicznie. Nie zbliżajmy się do podejrzanych miejsc, gdzie mogą być gniazda os lub szerszeni.

Leśnicy przypominają także o sforach zdziczałych psów. Bywają takie w lasach i to one zazwyczaj wyrządzają szkody, które się przypisuje wilkom. - Każde nietypowe zachowanie zwierząt należy zgłosić i każdy przypadek zagryzienia zwierząt. Dzwońcie do urzędu lub do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - apelują fachowcy.

Pamiętajmy także o tym, że zwierzęta wybiegają na ulice. Starajmy się w pobliżu dużych lasów czy w lasach jechać w miarę wolno, aby zdążyć depnąć na hamulec, gdy wybiegnie zwierzę na drogę. - Takie zderzenie może się skończyć tragicznie nie tylko dla zwierzęcia, ale często i dla kierowcy. Dlatego zwłaszcza po zmroku zachowajmy szczególną ostrożność - dodaje Marek Machnikowski, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Pogoda na piątek - zobacz prognozę.

***
Czytaj na plus.pomorska.pl:
Chcą rządzić szkołami w Grudziądzu. Ruszają konkursy
Konkursy na dyrektorów we Włocławku pod lupą prawników
Masz dług w ZUS-ie? Wiemy, jak się go szybko pozbyć! Czytaj dalej

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto