Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo przejmie szkołę w Sypniewie. Zmiany wyjdą wszystkim na dobre

Arakdiusz Marciszek
W 70. roku działalności szkoły szykuje się w niej wiele pozytywnych zmian, które zmienią oblicze tej ważnej placówki.
W 70. roku działalności szkoły szykuje się w niej wiele pozytywnych zmian, które zmienią oblicze tej ważnej placówki. zsckr Sypniewo
Starania o przejęcie placówki przez ministerstwo zakończone.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego na trwale wpisał i wpisuje się w historię Sypniewa. Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia przyszłego roku w szkole nastąpią poważne zmiany.

- Jesteśmy jednostką sępoleńskiego starostwa. Od przyszłego roku naszą instytucją prowadzącą będzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - mówi dyrektor Marian Basa.

Myśl o przejściu pod nowe skrzydła narodziła się u ubiegłym roku. Jednym z warunków postawionych przez ministerstwo było posiadanie przez szkołę co najmniej 30 ha gruntów. ZSCKR miał dużo szczęścia, bo akurat skończyły się okresy dzierżawy pobliskich gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych dla dotychczasowych najemców. Starania o przejęcie 30 ha z ANR zakończyły sie sukcesem. Zatwierdzono zmiany w planie miejscowym. Teraz ruch jest po stronie ministerstwa, które w swoim programie ma podniesienie rangi szkół kształcących dla rolnictwa i pokrewnych branż.

- Będziemy mieli odpowiednią bazę do szkolenia praktycznego. Tego wymaga zmieniająca się technologia upraw - mówi dyrektor Basa.

Co bardzo istotne, szkoła może liczyć na wyższe finansowanie. Obecnie na kształcenie ucznia przypada około 6 tysięcy złotych rocznie. Ministerstwo płaci na rok nawet 18 tys. zł. Można sobie wyobrazić, jak zmieni się oblicze placówki.

Zadowolenia z oszczędności nie ukrywa też sępoleńskie starostwo, które na szkołę przeznaczało 576 tys. zł rocznie. Od przyszłego roku tego wydatku już nie będzie i takie niemałe pieniądze będzie można przeznaczyć na inne potrzeby.

Szkoła kształci obecnie około 200 uczniów i słuchaczy na kierunkach takich jak: technik żywienia, weterynarii, mechanizacji, agrotroniki. Można zostać też specjalistą od turystyki wiejskiej, czy architektury krajobrazu. Nowym kierunkiem jest też kształcenie w kierunku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Szkoła to nie tylko działalność edukacyjna, uczestniczy w życiu kulturalnym i ekonomicznym powiatu. Na jej terenie odbędą się w kwietniu Targi Rolniczo-Ogrodnicze.

Trwają też przygotowania do czerwcowego ogromnego święta - Zjazdu Absolwentów z okazji 70-lecia placówki.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju
W programie między innymi o: skandalu podczas MP w Grudziądzu, szalonym rzucie w przerwie meczu we Włocławku i wypadku z udziałem czołgu w Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto