Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie remontów w DPS w Wysokiej. Szefowa: - Zaczekamy cierpliwie na kasę

Janina Waszczuk
Katarzyna Bronikowska, szefowa DPS w Wysokiej jest pełna optymizmu i nawet jak nie ma środków na remonty, nie narzeka.
Katarzyna Bronikowska, szefowa DPS w Wysokiej jest pełna optymizmu i nawet jak nie ma środków na remonty, nie narzeka. Janina Waszczuk
Nie będzie żadnych remontów w tym roku w Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej.

Niestety, w tym roku nie dostaną pieniędzy na kolejny etap prac konserwatorsko - restauratorskich oraz na zazielenie terenu wokół budynku. Powiat tucholski złożył wnioski o dotację na V etap prac budynku DPS do marszałka i wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu oraz na zazielenienie terenu wokół budynku DPS do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, ale środków nie przyznano. - Już wiadomo, że nie dostaniemy dofinansowania - informuje Katarzyna Bronikowska, szefowa DPS w Wysokiej. - Trudno, prace muszą zaczekać. I tak bardzo dużo zrobiliśmy w zeszłym roku i w latach ubiegłych i nasz budynek prezentuje się pięknie. Z zielenią też sobie poradzimy, bo dużo prac wykonujemy sami w ramach zajęć .

W zeszłym roku były dotacje i były prowadzone prace w dworku w ramach IV etapu. Odmalowano część zachodniej elewacji oraz położono granitowe posadzki na tarasie. Zagospodarowano teren wokół budynku. Przybyło zieleni w alei wjazdowej. - Te prace były sfinansowane z funduszy pochodzących z zewnątrz oraz środków własnych starostwa. - Natomiast w ramach własnych środków zakończyliśmy prace związane z modernizacją pomieszczeń administracyjnych po byłym PGR i po archiwum domu i zaadaptowaliśmy je na pralnię i szwalnię oraz na bieżąco remontowaliśmy pomieszczenia mieszkalne i użytkowe domu - dodaje Bronikowska. - W zeszłym roku przybył nowy sprzęt.

Dom Pomocy Społecznej w Wysokiej jest jednostką samofinansującą się. Utrzymuje się z odpłatności wnoszonych przez mieszkańców - 70 proc. ich dochodu, dotacji od wojewody - dotyczy mieszkańców przyjętych przed 2004 r. i odpłatności gmin - dotyczy mieszkańców przyjętych po 2004 r. - Powyższe środki są wystarczające na bieżące funkcjonowanie oraz drobne remonty i modernizację obiektu - informuje szefowa DPS. - Koszt utrzymania w zeszłym roku wynosi 2 mln 742 tys. 04 zł. Przewidywany koszt w tym roku to 2 mln 931 tys. 03 zł . Mieszka u nas 46 osób przewlekle somatycznie chorych. Średnia wieku mieszkańców wynosi 70,65 lat. Wszyscy mają orzeczoną niepełnosprawność.

Mieszkańcami DPS-u opiekuje się wykwalifikowana kadra. Razem 31 pracowników, 29,7 etatu. - Zapraszamy, nasz dom jest otwarty i bardzo lubimy gości - dodaje Bronikowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto