Prawie 10-krotnie więcej pozwoleń na pracę dla obcokrajowców w Kujawsko-Pomorskiem

(wixad)
Marek Szawdyn
Ponad 29 tys. zezwoleń na pracę dla obcokrajowców wydano w ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem. To mniej niż rok wcześniej, ale prawie 10-krotnie więcej niż w 2015 roku.

Dane o zatrudnieniu opublikował właśnie Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że w latach 2015–2019 mieliśmy do czynienia z systematycznym wzrostem liczby wydawanych zezwoleń na pracę. Co prawda w ubiegłym roku ten przyrost został zahamowany (406,5 tys. zezwoleń na pracę - o 38,2 tys. mniej niż w 2019 r.), jednak w porównaniu z sytuacją sprzed 5 lat, odnotowaliśmy w całej Polsce przyrost o prawie 341 tys.

Ukraińcy i długo nic

Zezwolenia na pracę w 2020 roku wydano obywatelom 129 państw oraz 11 bezpaństwowcom. W zdecydowanej większości pozwolenia wydawane były obywatelom Ukrainy (prawie 73%). W województwie podkarpackim było to aż 85% zezwoleń. Z kolei w Podlaskiem udział Ukraińców wśród cudzoziemców był niższy niż 50%.
Drugą, co do wielkości nacją otrzymującą zezwolenia na pracę byli obywatele Białorusi (6,7%). Ci ostatni masowo zatrudniani byli województwach lubelskim (30,5% ogółu obcokrajowców) i podlaskim (28,6%).

Zauważalny odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Gruzji oraz Indii (po 2,0%), a także Mołdawii (1,9%). Co ciekawe, największą liczbę zezwoleń na pracę (w ogólnej liczbie wydanych zezwoleń w województwie) obywatelom Gruzji oraz Indii wydano w województwie zachodniopomorskim, a obywatelom Mołdawii w województwie świętokrzyskim.

Rekord w Wielkopolsce

Najwięcej zezwoleń wydano urzędnicy z województwa mazowieckiego, ale udział zezwoleń wydawanych w tym województwie maleje - w 2015 w stanowiły one 49,4%, a w 2020 zaledwie 16,8%.

W 2020 drugim w kolejności województwem najbardziej otwartym na pracowników z zagranicy było Wielkopolskie (12,4% ogólnej liczby pozytywnych decyzji). Od 2015 roku liczba zezwoleń w tym województwie wzrosła 14-krotnie. Ale to jeszcze nie rekord – w ciągu 5 lat największy, aż 32-krotny wzrost nastąpił w Łódzkiem. Najmniej zezwoleń na pracę cudzoziemców wydano w Świętokrzyskiem, Podkarpackiem oraz Warmińsko-Mazurskiem - w każdym poniżej 2%.

Zdecydowana większość zezwoleń na pracę w 2020 roku (aż 73,2%) dotyczyła mężczyzn. Choć przewagę mężczyzn odnotowano we wszystkich województwach, nieco wyższy niż średni udział kobiet wśród cudzoziemców pojawia się w połowie województw. Najwięcej pań z Ukrainy decydowało się na pracę w województwie łódzkim (35,2%), z kolei największą przewagę mężczyzn odnotowano Podkarpackiem. Tam zaledwie co 7 zezwolenie udzielane było kobiecie.

Pracodawcy, którzy uzyskiwali zezwolenia na pracę dla cudzoziemców prowadzili działalność gospodarczą głównie w budownictwie (23,5% w ogólnej liczbie zezwoleń), przetwórstwie przemysłowym (23,3%), administrowaniu i działalność wspierającej (22,1%), a także w transporcie i gospodarce magazynowej (17,8%).

Importujemy robotników i rzemieślników

W województwie kujawsko-pomorskim zdecydowana większość zezwoleń dotyczyła robotników przemysłowych i rzemieślników (51,6%). Ta grupa zawodów dominowała zresztą w większości województw (najrzadziej Lubuskiem - 23,2%). Co ciekawe, województwo lubelskie zatrudniało zagranicznych pracowników głównie jako operatorów i monterów maszyn i urządzeń (38,1%).

Trwa głosowanie...

Czy lubisz makijaż u kobiet?

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Materiał oryginalny: Prawie 10-krotnie więcej pozwoleń na pracę dla obcokrajowców w Kujawsko-Pomorskiem - Bydgoszcz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie