Radni powiatowi zdecydują o likwidacji szkoły w Śliwicach

Anna Klaman
Anna Klaman
Radni powiatowi w Tucholi będą decydować o możliwej likwidacji Zespołu Szkół w Śliwicach
Radni powiatowi w Tucholi będą decydować o możliwej likwidacji Zespołu Szkół w Śliwicach Fot. Archiwum
Udostępnij:
W piątek na sesji powiatowej radni podejmą uchwałę w sprawie zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół w Śliwicach oraz likwidacji szkół wchodzących w jego skład. To dlatego, że zainteresowanie nauką w tej placówce jest słabe.

W skład Zespołu Szkół w Śliwcach wchodzą Branżowa Szkoła I stopnia oraz Liceum Ogólnokształcące. Ogólniak utworzono 1 września 2006 r. Od powstania szkoły nigdy nie było naboru, a zainteresowanie nauką w Branżowej Szkole I stopnia z roku na rok jest coraz mniejsze.
Od kilku lat średnio w oddziale uczy się tylko 16 uczniów. W roku szkolnym 2021/2022 nie utworzono I klasy, ponieważ podanie złożyło tylko 10 osób. W tym roku szkolnym naukę w dwóch klasach III zakończy 32 uczniów, a w klasie II uczy się 15 uczniów.

- Podjęcie uchwały podyktowane jest niezasadnością utrzymywania szkoły przy tak małej liczbie uczniów - podkreśla Dorota Gromowska, przewodnicząca Rady Powiatu. - Uczniowie II klasy będą mogli kontynuować naukę od września 2022 r. w Branżowej Szkole I stopnia nr 1 w Tucholi z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi lub w Branżowej Szkole I stopnia nr 2 w Tucholi z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi.

Młodzież pobiera wiedzę z przedmiotów ogólnokształcących, natomiast wiedzę z zakresu wybranego zawodu na czterotygodniowych kursach zawodowych. Umiejętności w wybranych zawodach zdobywają podczas nauki zawodu u wybranego przez siebie pracodawcy, przez cały okres edukacji. Nauka w klasie III odbywa się w cyklu tygodniowym: dwa dni nauki w szkole, trzy dni nauki zawodu u pracodawcy. Uczniowie planowanej do likwidacji szkoły musieliby więc dwa razy w tygodniu dojeżdżać do Tucholi na zajęcia w szkole.
W roku szkolnym 2021/2022 w szkole pracuje 13 nauczycieli. Wszyscy mają cząstki etatu (łącznie 3,1 etatu) i jest to ich dodatkowe miejsce zatrudnienia.
Zdaniem samorządowców wszystkie te argumenty przemawiają za rozwiązaniem Zespołu Szkół w Śliwicach. Nie ukrywają, że utrzymywanie placówki jest zbyt kosztowne, ze względu na wysokość subwencji na tak niewielką liczbę uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie