Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słońce poboczne w Gostycynie, czyli optyczne widowisko na niebie. Piękne! Widzieliście to?

Anna Klaman
Anna Klaman
Fot. Urząd Gminy w Gostycynie
Dziś rano mieszkańcy Gostycyna mogli zauważyć niecodzienne zjawisko optyczne w atmosferze tzw. „słońca poboczne”. - Zjawisko słońca pobocznego powstaje w wyniku załamania światła na kryształkach lodu w atmosferze na tej samej wysokości nad horyzontem jak Słońce - czytamy na stronie Urzędu Gminy w Gostycynie.

Takie zjawisko możliwe jest do zaobserwowania przez cały rok, jednak najbardziej jest widoczne gdy Słońce znajduje się blisko horyzontu, bowiem wtedy promienie słoneczne załamują się na kryształkach lodu pod największym kątem.

- Im słońce znajduje się wyżej, tym większa jest odległość słońc pobocznych od miejsca przecięcia się halo 22-stopniowego i kręgu parhelicznego - czytamy na Wilkipedii.pl.

"Słońca poboczne są jednym z najczęściej obserwowanych typów halo. Powstają one w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształach lodu występujących w formie sześciokątnych płytek opadających w pozycji poziomej, podobnie jak opadające liście. W sprzyjających warunkach, znajdując się ponad chmurami (np. na pokładzie samolotu, w górach), możliwe jest niekiedy dostrzeżenie podsłońca i towarzyszących mu podsłońc pobocznych poniżej horyzontu. Powstają one podobnie jak zwykłe słońca poboczne, przy większej liczbie odbić światła od płaskiej, poziomej powierzchni kryształków lodu. Zjawisko takie obserwować można także w przypadku halo powstającego wokół księżyca."

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto