Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starosta tucholski apeluje: ozdrowieńcy oddawajcie osocze!

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Pośród blisko 9 tysięcy ozdrowieńców – w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim jest ich obecnie 460. Wszystkie te osoby mogą pomóc zakażonym, decydując się na bezpieczny zabieg oddania osocza krwi. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy.

Michał Mróz starosta tucholski apeluje do ozdrowieńców – można pomóc innym pokonać chorobę. Osocze można oddać w kilku miejscach w naszym województwie.

 Starosta tucholski przypomina także o kilku podstawowych zasadach, jakimi powinni kierować się wszyscy mieszkańcy.
Warto przestrzegać noszenia maseczek, dezynfekcji rąk, dystansu społecznego, by przerwać łańcuch zakażeń.
Starosta podkreśla, że wiele zależy od odpowiedzialności. To odnosi się szczególnie do osób zakażonych warto zwrócić uwagę na osoby bliskie, znajomych. Rzetelne poinformowane o kontaktach z nimi pomaga w walce z groźną chorobą.

Kto i kiedy może oddać osocze

Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:* były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz

  • uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób bezobjawowych minęło 18 dni od zakończenia izolacji

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Gdzie należy się zgłosić?

Ozdrowieńcy powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze:

  • w Brodnicy - pod numerem telefonu (56) 493 19 83
  • w Bydgoszczy - pod numerem telefonu (52) 322 18 71
  • w Grudziądzu - pod numerem telefonu  (56) 642 34 46
  • w Inowrocławiu - pod numerem telefonu (52) 354 53 28
  • w Toruniu - pod numerem telefonu  570 587 214 
  • we Włocławku - pod numerem telefonu (54) 234 69 59

Chęć oddania osocza można zgłosić również na adres e-mail: [email protected] (podając w treści numer telefonu kontaktowego).

Jak wygląda pobranie osocza

Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy, proces ten nie osłabia organizmu. 
Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto