Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Światło", które organizuje inscenizację w Wierzchucinie, dostało dużą dotację. Będzie się działo! [zdjęcia]

Anna Klaman
Anna Klaman
W sąsiedztwie stacji Wierzchucin stowarzyszenie organizuje piknik militarny z widowiskiem historycznym
W sąsiedztwie stacji Wierzchucin stowarzyszenie organizuje piknik militarny z widowiskiem historycznym Fot. Archiwum/Radosław Osiński
Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” otrzymało dotację w ogólnopolskim konkursie Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO.

Na konkurs spłynęło 2106 ofert, a do dofinansowania zakwalifikowano 389 najwyżej ocenionych. Projekt Stowarzyszenia „Światło” zatytułowany „Historia w leśnych ostępach zaklęta” znalazł się na 72 miejscu i otrzymał najwyższą w historii „Światła” dotację w wysokości 94 tys. 295 zł.

Będzie realizowany do 31 grudnia 2022r., skierowany jest do osób w wieku 15-50 lat z terenu gminy Cekcyn i przewiduje cykl bezpłatnych szkoleń, wizytę studyjną oraz organizację pikniku historycznego w Wierzchucinie.

Harmonogram zajęć Stowarzyszenia "Światło"

  • czerwiec – szkolenie „Bogactwo dziedzictwa historyczno-kulturowo-przyrodniczego szansą na rozwój obszarów wiejskich”
  • lipiec – szkolenie „Jak być dobrym rekonstruktorem?”
  • sierpień – szkolenie „Fakty batalistyczne a inscenizacje historyczne”
  • wrzesień – szkolenie „Edukacja regionalna”
  • 17 września - piknik historyczny na poligonie „Heidekraut” w Wierzchucinie
  • październik – wizyta studyjna
  • październik – szkolenie „Turystyka historyczna - czym jest, jak na niej zarobić?”
  • listopad – szkolenie „Gry miejskie, gry terenowe, gry historyczne”
  • grudzień – seminarium podsumowujące projekt

Zakupionych zostanie też 15 kompletów umundurowania wraz z wyposażeniem dla grupy rekonstrukcyjnej GRH Jedliny-102. Dotacja pozwoli także na kupienie namiotu plenerowego w celu utworzenia mobilnego muzeum poligonu „Heidekraut”.

- Jako że posiadamy w swoich zbiorach różne artefakty pochodzące z okresu funkcjonowania poligonu rakietowego „Wrzos” (VI 1944-I 1945), prezentowaliśmy je kilkukrotnie podczas poprzednich edycji inscenizacji historycznej w Wierzchucinie - informuje Bartosz Puchowski, wiceprezes Stowarzyszenia „Światło” i zarazem pomysłodawca i koordynator projektu. - Brak jednak choćby namiastki zaplecza uniemożliwiał nam dotychczas prezentowanie naszych zbiorów. Stąd zrodził się pomysł utworzenia mobilnego (obwoźnego) muzeum. Aby to zrealizować, potrzebny nam jest namiot plenerowy, dzięki któremu będziemy mogli robić wystawy naszej kolekcji, w dowolnym miejscu, do którego zostaniemy zaproszeni, spełniając tym samym rolę edukacyjną.

Partnerami w projekcie są: Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego "Cisowy Fyrtel" oraz Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie.

Chętni do wzięcia udziału w projekcie mogą się jeszcze zgłaszać poprzez e-mail: [email protected] lub telefonicznie: 533-351-577

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto