MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tą polską żywnością zajadają się Niemcy. Co eksportujemy do zachodniego sąsiada?

Redakcja
Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski w obrocie produktami rolno-spożywczymi.
Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski w obrocie produktami rolno-spożywczymi. Pexels, Rene Santacruz/canva.com, AGW
Już niebawem tłumy kibiców pojawią się w Niemczech na Euro 2024. Między meczami będą chcieli coś zjeść i tu zamawiając danie np. drobiowe, mogą trafić na polskie kurczaki. Nie tylko one są wysyłane na niemieckie stoły. Niemcy są największymi odbiorami polskich produktów rolno-spożywczych. Sprawdź, co kupują z Polski na potęgę.

Spis treści

Ty lub twoi znajomi wybieracie się do Niemiec na mistrzostwa Europy w piłce nożnej? Gdy dopadnie was głód, jest spora szansa, że zjecie np. burgera z polskim mięsem i na bułce z polskiej mąki. Euro 2024 potrwa od 14 czerwca do 14 lipca, a my sprawdzamy, co Niemcy kupują od nas z kategorii produktów rolno-spożywczych.

Ile warta jest żywność, którą Polska sprzedaje za granicę?

Zanim wymienimy konkretne kategorie produktów sprzedawanych na niemiecki rynek, rzucamy na to informacyjne boisko piłkę w postaci wartości eksportu polskiej żywności. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w raporcie za cały 2023 rok podaje:

„Wartość eksportu ogółem towarów rolno-spożywczych z Polski w 2023 r. osiągnęła rekordowe 51,8 mld EUR (236 mld zł) i była o 8,1% wyższa niż przed rokiem. Jednocześnie udział eksportu rolno-spożywczego w wartości całego polskiego eksportu zwiększył się z 13,8% w 2022 r. do 14,7% w roku 2023”.

Trwa głosowanie...

Które z polskich produktów spożywczych uważasz za szczególnie cenione zagranicą?

Polski eksport trafia głównie na rynki Unii Europejskiej, w 2023 r. wyeksportowaliśmy tu aż 73 proc. całej wywożonej w kraju żywności. W tym największy udział mają Niemcy - 26 proc. całego naszego unijnego eksportu. Kolejne na liście m.in. Niderlandy i Francja po 6 proc., Włochy i Czechy po 5 proc. Eksport do Niemiec w poprzednim roku osiągnął poziom 13,3 mld EUR i był o 11 proc. większy niż przed rokiem.

Co kupują od nas Niemcy? Eksport z Polski

Jak już padło, głównym odbiorcą żywności produkowanej w ojczyźnie Lewandowskiego i Szczęsnego jest nasz zachodni sąsiad. Z Polski do Niemiec eksportowano w 2023 roku głównie:

  • wyroby tytoniowe (2,2 mld EUR, 56 tys. ton),
  • ryby i przetwory rybne (1,4 mld EUR, 148 tys. ton),
  • ziarno zbóż 8,3 mln ton ziarna zbóż (w tym głównie ziarno pszenicy – 452 mln EUR, 1,7 mln ton i ziarno kukurydzy – 434 mln EUR, 1,7 mln ton),
  • mięso drobiowe (881 mln EUR, 287 tys. ton),
  • karmę dla zwierząt domowych (713 mln EUR, 288 tys. ton),
  • pieczywo i wyroby piekarnicze (712 mln EUR, 198 tys. ton),
  • czekoladę i wyroby czekoladowe (587 mln EUR, 95 tys. ton).

Niemcy są największymi odbiorami mięsa drobiowego z Polski, w 2023 r. 287 tys. ton i wieprzowego 34 tys. ton, Wołowina trafiała w największej ilości do Włoch (79 tys. ton), Niemcy na drugim miejscu kupili 64 tys. t.

Eksport polskiej żywności w 2023 roku

Jak wspominamy na początku, polski eksport produktów rolno-spożywczych rok do roku urósł o 11 proc. Na wzrostową tendencję „oddziaływało zmniejszenie w porównaniu z rokiem 2022, negatywnego wpływu takich czynników, jak koszty importu zaopatrzeniowego, transportu, energii i paliw”, wyjaśnia KOWR.

Dodaje także, że rozwój polskiego eksportu był w dalszym ciągu wspierany utrzymaniem konkurencyjności cenowej i jakościowej oferowanych produktów żywnościowych szczególnie na rynku UE oraz utrzymującym się popytem na polskie produkty rolno-spożywcze.

Eksperci zwracają uwagę także na takie czynniki jak:

  • postępująca dywersyfikacja eksportu na rynki pozaunijne,
  • umiejętność dostosowywania przez eksporterów oferty asortymentowej do specyficznych wymagań konsumentów zagranicznych.

Specjaliści KOWR analizując wyniki handlu naszą żywnością w 2023 r., zwracają uwagę, że eksport produktów rolno-spożywczych był odporny na słabe wyniki gospodarcze Niemiec.

„Wzrost wartości eksportu rolno-spożywczego w 2023 r. był jednak mniej dynamiczny niż w roku 2022, z powodu notowanych spadków cen na międzynarodowym rynku żywnościowym, co przełożyło się na niższe ceny transakcyjne w handlu zagranicznym”.

Negatywnie na handel zagraniczny wpływał wzrost wartości złotego wobec euro, wpływając na konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych na rynku UE.

KOWR: „Nie bez znaczenia dla polskiego eksportu w 2023 r. była liberalizacja handlu z Ukrainą wprowadzona pod koniec maja 2022 r., czego skutkiem była większa podaż na rynku unijnym ukraińskich produktów rolnospożywczych, stanowiących konkurencję cenową dla produktów krajowych”.

Zatem wybierając się do Niemiec, mamy największe szanse ze wszystkich zagranicznych rynków spotkać polskie produkty rolno-spożywcze, z wyrobami tytoniowymi, rybami, zbożem i mięsem na czele.

Źródło: Wyniki eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski w 2023 r., opracowanie Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tą polską żywnością zajadają się Niemcy. Co eksportujemy do zachodniego sąsiada? - Strefa Agro

Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto