Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka jest przemoc w rodzinach w Tucholi! Dane z policji, prokuratury i ośrodka pomocy

Anna Klaman
Anna Klaman
W latach 2019 - 2021 wśród osób doznających przemocy od 86,76 do 91,30 proc. stanowiły kobiety
W latach 2019 - 2021 wśród osób doznających przemocy od 86,76 do 91,30 proc. stanowiły kobiety pixabay.com
W gminie Tuchola przeprowadzono ankietę na temat występowania przemocy domowej. Warto się zapoznać z jej wynikami, bo wiele mówią o skali zjawiska. Podajemy też liczby z prowadzonych postępowań. Ile spraw trafia ostatecznie do sądu?

Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem.

od 16 lat

Badanie w formie ankiety przeprowadziła na zlecenie gminy specjalistyczna firma. Są jednak wątpliwości, czy jej wyniki są reprezentatywne dla całego społeczeństwa i ...nie zaniżają ilości rzeczywistych zdarzeń.

Wielu tucholan zna ofiary przemocy

Zastanawiał się nad tym radny Paweł Cieślewicz. Zauważył, że pytania zadano stu osobom, w tym aż 63 mężczyznom.

- Rzeczywiste proporcje w społeczeństwie takie nie są - zauważył radny Cieślewicz. - To są odpowiedzi tych osób, które chciały odpowiedzieć. Ładne odpowiedzi, pod którymi wszyscy możemy się podpisać. Ale to nie był sondaż opinii publicznej, taki, jak to mamy zakodowane.

Radnemu chodziło o to, że demografia mówi co innego, bo kobiet jest więcej niż mężczyzn. Tymczasem w ankiecie o stosowaną przemoc, kiedy to - wiadomo - że kobiety najczęściej są ofiarami - najwięcej przepytanych jest mężczyzn.

19 proc. ankietowanych tucholan ma w swoim otoczeniu osoby, które doświadczają przemocy w rodzinie, 12 proc. podejrzewa, że tak się dzieje. Na pytanie, czy sami kiedykolwiek doświadczyli przemocy, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 17 proc.! - Jak często dochodzi do przemocy? - na takie pytanie 3 proc. osób stwierdziło, że bardzo często, 5 proc. - bardzo rzadko, 22 proc. - rzadko.

Więcej danych o zjawisku domowej przemocy w Tucholi

W 14 procentach przypadków to przemoc fizyczna, a w proc. 10 - przemoc psychiczna.
Ważną kwestią jest sposób reakcji, gdy jesteśmy świadkami przemocy. 49 proc. uczestniczących w badaniu tucholan stwierdziło, że wzięliby w obronę ofiarę, 17 proc. wezwałoby policję, 23 proc. zostawiłoby sprzeczkę do rozwiązania, 11 proc. nie zareagowałoby.

Dzieci nie powinny bać się rodziców

Średnia wieku grupy mieszkańców to 37 lat. Analizie poddano również przekonania dotyczące wychowywania dzieci i stosowania przemocy. Wśród 74 proc. ankietowanych stwierdzenie, że aby prawidłowo wychować dziecko należy od czasu do czasu dawać klapsa, spotkało się z brakiem akceptacji. Łącznie 85 proc. mieszkańców gminy Tuchola nie zgodziło się z tym, że łatwiej jest o posłuszeństwo i szacunek w przypadku, kiedy dziecko boi się rodziców. 74 proc. opowiedziało się za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych wobec dzieci, a 84 proc. nie zgodziło się z twierdzeniem, że kary fizyczne hartują dziecko i pozwalają mu lepiej sobie radzić w przyszłości. 67 proc. uważało, że bicie dziecka jest oznaką bezradności rodziców.
- Przeczytałem te materiały - skomentował Tadeusz Kowalski, burmistrz Tucholi. - Z jednej strony są osoby, które opowiadają się za takim wychowaniem z pruskim drylem. Ale aż 74 proc. jest przeciwko dawaniu klapsów. Ja oczywiście nie jestem zwolennikiem stosowania przemocy i karania. Ale widać, jak różnie jest postrzegany ten temat.

Policja: - W Tucholi coraz mniej przemocy w rodzinie

Dane z ankiety stanowią część programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w gminie Tuchola na lata 2023 - 2027.
Z danych policyjnych wynika jednak, że spada zarówno liczba interwencji domowych jak i zakładanych Niebieskich Kart. I tak tych pierwszych było odpowiednio: 266 (2019), 220 (2020), 121 (2021), a Niebieskich Kart: 65 (2019), 59 (2020) i 22 (2021).
- Myślę, że brakuje czegoś takiego, jak nieuchronność kary - stwierdził Cieślewicz. - Sądzę, że osoba, która stosuje przemoc, po pierwsze działa w emocjach, a poza tym myśli, że ten ktoś, kto się spotyka z przemocą, nie odważy się pójść to zgłosić. Wiele zmieniłaby nieuchronność kary. Gdyby ktoś wiedział, że i tak kara go nie ominie i gdyby osoba, która doświadcza przemocy, miała świadomość, że może się do kogoś udać, to byłoby to cenniejsze niż zaostrzanie kary za cokolwiek.

W latach 2019 - 2021 wśród osób doznających przemocy od 86,76 do 91,30 proc. stanowiły kobiety

Taka jest przemoc w rodzinach w Tucholi! Dane z policji, pro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto