Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Budżet obywatelski dla każdego. Można zgłaszać wnioski!

Anna Klaman
Anna Klaman
Czas na zgłaszanie przedsięwzięć jest do 22 kwietnia. Szczegóły na stronie www.tuchola.pl
Czas na zgłaszanie przedsięwzięć jest do 22 kwietnia. Szczegóły na stronie www.tuchola.pl Fot. Anna Klaman
Do 22 kwietnia mieszkańcy mogą zgłaszać projekty, jakie chcieliby zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. Do rozdzielenia jest 300 tys. zł: 250 tys. dla Tucholi i 50 tys. dla gminy.

Składanie wniosków i głosowanie będą w tym roku, ale realizacja zwycięskich zadań nastąpi w 2023 r. Wnioski mogą dotyczyć zadań inwestycyjnych oraz tzw. działań miękkich i muszą być poparte podpisami 12 mieszkańców na terenie miasta, a na terenie sołectw - sześciu mieszkańców. Każdy z mieszkańców może opowiedzieć się tylko za jednym zadaniem.

Projekt zadania nie może przekroczyć 30 proc. kwoty przeznaczonej na realizacje, z podziałem na miasto i sołectwa. Wartość przedsięwzięcia realizowanego na terenie miasta może wynosić maksymalnie 75 tys. zł, a na terenie sołectw - 15 tys. zł.
Najważniejszy termin to 22 kwietnia - tylko do tego dnia można składać wnioski. Samo głosowanie będzie d 5 do 20 września.
Paweł Cieślewicz, przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego w Tucholi, prosił ostatnio radnych, by włączyli się w akcję. - Zachęcam, żeby pomagać w konstruowaniu wniosków, a także udzielaniu informacji, jak można skontaktować się z zespołem.
O co pytają najczęściej mieszkańcy? Nie są pewni, czy wnioski mogą dotyczyć też innych działań niż inwestycyjne. - Tłumaczę, że mogą być również takie projekty jak np. wydanie książki czy zorganizowanie jakiegoś spotkania, uroczystości - mówi "Pomorskiej" przewodniczący Cieślewicz. - To mogą być tzw. projekty miękkie. Warunek jest jeden - spotkania muszą być ogólnodostępne. Z budżetu obywatelskiego nie może być realizowana impreza zamknięta.

Dodajmy, podobnie jest z inwestycjami - mają służyć wszystkim. Jeżeli jakaś infrastruktura z budżetu obywatelskiego jest na terenie szkoły, powinna być w wyznaczonych godzinach udostępnione za zgodą dyrektora szkoły.
Galopada cen wiąże się jednak teraz z możliwymi kłopotami przy realizacji. Okazuje się, że już wybrane projekty są droższe niż początkowo zakładano. Właśnie przez rosnące koszty. - Gmina jest potem w bardzo trudnej sytuacji, bo jak przyjęto coś, to powinna to realizować - przyznaje Cieślewicz. - Rozmawia się potem często z liderami projektu i informuje, że brakuje pieniędzy. Zdarza się również, że trzeba iść z tego powodu na ustępstwa, czyli - niestety - coś mniej zrobić niż pierwotnie zakładano.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto