Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tucholanie będą mogli tworzyć budżet obywatelski na następny rok

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Urządzenia dydaktyczne i rekreacyjne na boisku SP 3  w Tucholi to jeden z efektów budżetu obywatelskiego. Czas na realizację kolejnych projektów
Urządzenia dydaktyczne i rekreacyjne na boisku SP 3 w Tucholi to jeden z efektów budżetu obywatelskiego. Czas na realizację kolejnych projektów Sławomir Świetlik
Po rocznym okresie karencji tucholscy samorządowcy wrócili do idei budżetu obywatelskiego. Do 8 stycznia 2021 roku zostanie oficjalnie powołany zespół, który zajmie się jego organizacją. Dotychczas temu gremium szefował Paweł Cieślewicz i zapewne dalej też tak będzie.

- Regulamin oraz wartość budżetu to powtórzenie tego, co projektowaliśmy na mijający rok – mówił Cieślewicz na czwartkowej sesji 17 grudnia. - Budżet a pandemia? To najtrudniejsza kwestia nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, momentem krytycznym jest wrześniowe głosowanie.

Tylko ten etap w związku z koniecznością osobistego głosowania, staje pod znakiem zapytania w sytuacji, gdy pandemia wciąż będzie groźna i nieokiełznana.
Poprzednie etapy są możliwe do zrealizowania, choćby zebranie podpisów – wyjaśniał dalej Cieślewicz.- Trudno teraz powiedzieć: idźcie na glosowanie, może być też tak, że w czerwcu radni anulują budżet.
Te słowa zainicjowały dyskusję. Ireneusz Wesołowski zastanawiał się głośno: gdyby nie doszło do realizacji tego budżetu - czy pieniądze możemy przerzucić na następny rok jako niegasnące a potem je skumulować? Wtedy można pokusić się o większe inwestycje.
Burmistrz Tadeusz Kowalski pozytywnie odniósł się do tych dywagacji: to my określamy te wartości, decyzja należy do nas. W mojej ocenie formalnie jest to możliwe
Istotne zwłaszcza dla wiejskich sołectw w gminie Tuchola jest to, ze proponowane projekty można to też łączyć z funduszem sołeckim

Terminy związane z realizacją budżetu obywatelskiego w Tucholi

  • Do 28 lutego akcja promocyjna i przygotowanie do przyjmowania zgłoszeń
  • Od 1 marca do 16 kwietnia – przyjmowanie pomysłów
  • Od 19 kwietnia do 31 lipca – weryfikacja wniosków
  • Do 6 sierpnia – ogłoszenie listy projektów zaakceptowanych po ocenie formalnej i poddanych głosowaniu
  • Od 9 sierpnia do 3 września – akcja promocyjna przyjętych projektów
  • Od 6 do 21 września – głosowanie
  • Do 30 września – ogłoszenie wyników głosowania

Na realizację pomysłów rada gminy Tuchola przeznacza na ten cel 300 tysięcy złotych, z czego 250 tysięcy na projekty realizowane w granicach miasta i 50 tysięcy w sołectwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto