Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby w Kujawsko-Pomorskiem - oto sprawdzone lokalizacje! W tych miejscach zbierzesz najwięcej grzybów

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
Wrzesień to idealny okres na grzybobranie. W lasach nie brakuje fanów grzybów. Nic w tym dziwnego, skoro - jak przekonują eksperci - lasy w Kujawsko-Pomorskiem są bogate w grzyby. Potwierdzają to także Lasy Państwowe. Wielu grzybiarzy chwali się swoimi zbiorami, pokazując wypełnione po brzegi kosze i wiadra. We wrześniu w wielu lasach można już znaleźć liczne borowiki, podgrzybki, maślaki i rydze. Gdzie wybrać się na grzyby? Sprawdź! Oto najlepsze miejsca na grzyby w Kujawsko-Pomorskiem.

Gdzie na grzyby w Kujawsko-Pomorskiem? Oto sprawdzone lokalizacje

Lasy w Kujawsko-Pomorskiem są bogate w grzyby. Nie trzeba koniecznie jechać w Bory Tucholskie, bo dobre miejsca można znaleźć w większości pobliskich lasów - tak na zachodzie, jak i wschodzie regionu. Warto więc wybrać się teraz na grzybobranie - do lasu albo nawet na łąkę!

Kujawsko-pomorskie jest jednym z najbardziej obfitych w grzyby regionów Polski. Największym problemem są niestety skąpe opady deszczu - z pokolenia na pokolenie przekazywana jest wiedza, że na grzyby najlepiej iść po kilku ciepłych dniach a także deszczach. Złota zasada grzybiarzy głosi, by na grzyby wybierać się o świcie lub z samego rana.

Każdy zapalony grzybiarz wie, że warto mieć kilka ulubionych i sprawdzonych miejsc na grzybobranie. Grzyby zmieniają miejsca i nie pojawiają się zawsze w tych samych lokalizacjach. Grzybiarze pilnie strzegą swoich miejsc na grzybobranie, jednak niektórzy dzielą się w sieci informacjami na temat tego, gdzie na grzyby warto się wybrać. Kanie, prawdziwki, kurki, podgrzybki, maślaki i inne grzyby wypełniają kosze a grzybiarze chętnie chwalą się swoimi zbiorami.

Gdzie się wybrać na grzyby w Kujawsko-Pomorskiem? Z tych lasów grzybiarze wychodzą z pełnymi koszami! Zobacz sprawdzone lokalizacje na grzybobranie w naszej galerii:

Oto najpopularniejsze gatunki grzybów w Polsce

Najpopularniejsze gatunki grzybów w polskich lasach to:

  • borowiki szlachetne,
  • czubajki kanie,
  • maślaki,
  • koźlarze czerwone,
  • kurki,
  • gołąbki.

Jak zbierać grzyby? Oto najważniejsze zasady na grzybobraniu

Zbierając grzyby, należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego doświadczenia. Niektóre gatunki są trujące, niektóre można też ze sobą pomylić. Większość jest jednak jadalna.

Kierujmy się w czasie grzybobrania także rozsądkiem i znaną od pokoleń prawdą: jeżeli nie wiesz, co to za grzyb, to zostaw go w lesie - mówi rzecznik bydgoskiego Sanepidu.

Nie bez znaczenia jest także sposób zbierania.

Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała – przypominają Lasy Państwowe.

Jak donoszą internauci na grupach dla grzybiarzy - w Kujawsko-Pomorskiem jest co zbierać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto