Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej demokracji przy głosowaniu na budżet obywatelski w Tucholi

Radosław Osiński
Paweł Cieślewicz, przewodniczy zespołu ds. budżetu obywatelskiego w Tucholi
Paweł Cieślewicz, przewodniczy zespołu ds. budżetu obywatelskiego w Tucholi Radosław Osiński
Zgodnie z zapowiedziami z piątku, tucholscy radni zaaprobowali nowy regulamin budżetu obywatelskiego. Zanim jednak podjęli decyzję, mieli sporo pytań.

Najwięcej dyskusji wywołała sprawa głosowania. Radny Wojciech Kociński przypomniał: ostatnio dyskutowaliśmy o formie elektronicznej. Co z SMS-ami?

Bez cyfrowych technologii

Burmistrz Tucholi włączył się w ten wątek dyskusji, sceptycznie odnosząc się do tej nowinki.
- Aby ten system był bezpieczny, moglibyśmy ponieść spore koszty, nieproporcjonalne do wartości samego budżetu - ten argument burmistrza Kowalskiego przemówił do wyobraźni radnych.

Dodajmy, że na obszarze miasta przewidziano na realizację pomysłów 250 tysięcy złotych, na obszarach wiejskich gminy - kolejne 50 tysięcy. Radni więc zgodzili się na tradycyjną formę głosowania przy pomocy specjalnych kart.

https://pomorska.pl/rapujacy-policjanci-ida-za-ciosem-ich-teledysk-bije-rekordy-popularnosci/ar/c1-14592353

Z dużo większym entuzjazmem samorządowcy przyjęli propozycję, by komisja odwiedziła z urną każde sołectwo. - To z pewnością poprawi aktywność - cieszyła się radna Karolina Redlarska. A nie będzie to wcale łatwe zadanie. Gmina Tuchola ma aż dziesięć sołectw, to oznacza tyle samo popołudniowych wyjazdów. Nie wszyscy jednak byli od razu przekonani. - Są przecież większe i mniejsze sołectwa a w ich obrębie mniejsze miejscowości - mówił radny Krzysztof Baran. - Taka wieś jak Klocek jest na straconej pozycji, bo tam komisja nie nie dotrze.

Ważna jest mobilizacja

Jednak gdyby ująć w wyjazdowym harmonogramie wszystkie osady wiejskie, nie starczyłoby czasu - bronili rozwiązania Cieślewicz i burmistrz Kowalski.

- Wszystko zależy od mobilizacji - wskazywał włodarz gminy. - Przykładem jest niewielki Raciąż, który złożył aż trzy wnioski z czego jeden został wybrany. Co do głosowania w sołectwach - nie będziemy liczyć głosów po każdym takim wyjeździe - zastrzegał Paweł Cieślewicz, przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego. - Po prostu zapieczętujemy urnę. Ostateczne liczenie odbędzie się po ostatnim dniu głosowania.
Radni zaaprobowali też inną propozycję, by dopuścić do współtworzenia budżetu także osoby czasowo zameldowane w gminie Tuchola. - To zwiększy nam frekwencję, która i tak była nie najgorsza - referował burmistrz Kowalski. Radni tucholscy po dyskusji jednogłośnie poparli projekt budżetu obywatelskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej demokracji przy głosowaniu na budżet obywatelski w Tucholi - Gazeta Pomorska

Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto