Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima na drogach w powiecie tucholskim. Kogo prosić o pomoc, gdy drogi są zasypane i jest ślisko

Anna Klaman
Anna Klaman
Kierowcy nim wyjadą na drogi najpierw muszą odśnieżyć teraz swoje auta. Na drogach w powiecie tucholskim ze względu na śnieżycę trzeba teraz szczególnie uważać
Kierowcy nim wyjadą na drogi najpierw muszą odśnieżyć teraz swoje auta. Na drogach w powiecie tucholskim ze względu na śnieżycę trzeba teraz szczególnie uważać Fot. Dariusz Bloch
Mróz i śnieżyce sprawiają, że kierowcom gorzej poruszać się na drogach. Sprawdziliśmy, jak drogowcy dbają o nasze bezpieczeństwo i czy powinniśmy oczekiwać, że drogi będą czarne, a nie białe. 

Zobacz wideo: Tak powinno przygotować się auto na mrozy.

sw
Czy mieszkańcy dzwonią z pretensjami? Mówią, że drogi są nieodśnieżone i śliskie?

- Na pewno zawsze ludzie dzwonią do Zarządu Dróg Powiatowych - mówi Zenon Poturalski, wicestarosta tucholski. - Zawsze powtarzam, że taki telefon jest dla nas bardzo istotny i dziękujemy za nie. W Gostycynie może przecież świecić słońce, a w Śliwicach mogą być opady śniegu. Telefony od mieszkańców są traktowane jako informacja, jaką musimy mieć, by utrzymanie zimowe przeprowadzić jak najlepiej. Przy założeniu, że mieszkańcy rozumieją, co to jest utrzymanie zimowe. Nie należy go rozumieć, że droga  będzie zawsze czarna, gładka, sucha i jeszcze słońce będzie świeciło. 

Warto zobaczyć

Wicestarosta Poturalski: - Dzwońcie na ten numer alarmowy

Poturalski podkreśla, że zima ma swoje prawa, a tzw. zimowe utrzymanie dróg jest zoptymalizowane pod względem kosztów z jednoczesną troską, żeby można było w miarę bezpiecznie się poruszać. No i najważniejsza uwaga - nie obędzie się bez zachowania odpowiednich zasad ruchu przez kierowców. 
Wicestarosta podaje nam numer alarmowy do Zarządu Dróg Powiatowych - 696 050 438. Można dzwonić o każdej porze, jak się coś dzieje! I latem, i zimą. 

Czytaj także

Zima 2021 w powiecie tucholskim - czy starczy pieniędzy?

Skoro mowa o kosztach, dociekamy, czy wystarczy funduszy na utrzymanie dróg. Zima daje się przecież w tym roku szczególnie we znaki. - Na razie nie ma zagrożenia - odpowiada wicestarosta. -  Materiały spływają na bieżąco, ostatnio nawet Zarząd Dróg Powiatowych domówił dostawę soli. Mieszanka jest, więc nie widzimy problemu, żebyśmy musieli zmieniać budżet. Mamy nadzieję oczywiście, że taka sytuacja jak jest teraz, nie przeciągnie do końca marca. Wtedy sytuacja byłaby podbramkowa. Wydanie więcej funduszy na utrzymanie zimowe spowoduje, że będziemy mieli mniej na bieżące utrzymanie dróg. 
Powiat kupił niedawno większy pług do ciągnika, który kupiony był z kolei dwa lata temu. Dlatego więcej dróg ZDP jest w stanie odśnieżyć samodzielnie. W takim sensie, że nie trzeba wynajmować sprzętu od dostawcy usługi zimowego utrzymania, co  spowoduje pewne oszczędności.
Co roku Zarząd Dróg Powiatowych ogłasza przetarg na wykonanie usługi zimowego utrzymania dróg. Zgłasza się tylko jedna firma. Jest monopolistą. Inni nie startują, prawdopodobnie dlatego,  że nie dysponują taką ilością sprzętu. 
Przetarg wygrywa więc Zakład Sprzętowo Transportowy.  Czasami w przypadku najbardziej odległych miejscowości w powiecie jak np.  Śliwice powiat  korzysta  z pomocy tamtejszego Zakładu Usług Komunalnych. Jednostka ta odpowiada tam za odśnieżanie chodników i ścieżek rowerowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto