17. kolejka A klasy [podsumowanie]

Piotr Pubanz
Fragment derbowego spotkania Krajny z Gromem. Po tym wślizgu Tomasza Kaczyńskiego na nogi Mateusza Tuńskiego zapachniało w Sępólnie karnym. Piotr Pubanz
Lider - Budowlany KS Bydgoszcz po zdemolowaniu wicelidera Tucholanki ostatecznie udowodnił, że pozostali mogą jedynie powalczyć o drugą lokatę, dającą prawo gry w barażach.

Po Gromie, Piaskach, Victorii i Tucholance, nowym wiceliderem został rewelacyjny Rawys Raciąż, wygrywając sensacyjnie w Koronowie. Wygrała też dość niespodziewanie Kamionka, ogrywając na wyjeździe Falę Świekatowo, a w derbach ziemi krajeńskiej Krajna zremisowała z Gromem.

KRAJNA SĘPÓLNO – GROM WIĘCBORK 1:1 (0:1)
Bramki:
Bartosz Migawa (77) - Mateusz Tuński (18)
KRAJNA: Mrugalski – Hernik, Migawa, Paszylk (38. Pastwik), K. Mosek – Twardy, Siekierka, Kozina, M. Mosek (46. Trąbka) – Dądela, Pestka (46. Kaczyński).
GROM: Splitt – Drobiński, Lizik, Janicki (46. Bethke), Piotrowski – Meyer, Erkvania (82. Przybylski), Nawrocki, Herzberg (82. Kwasigroch) – Bilicki, Tuński.
Dwa gole, 7 żółtych kartek i dwie czerwone oraz podział punktów, który nie satysfakcjonuje żadnej z drużyn. To w telegraficznym skrócie podsumowanie sobotnich derbów ziemi krajeńskiej.
Mecz mógł się podobać, bo obie ekipy od samego początku wykazywały wielką ochotę do gry. Więcej dogodnych okazji bramkowych mieli z pewnością goście, ale bardzo pewnie w bramce spisywał się Rafał Mrugalski, wychodząc trzykrotnie obronną ręką z sytuacji sam na sam. Gospodarze wyrównali w 77. min. po główce szczupakiem Bartka Migawy. Ten sam zawodnik kilkadziesiąt sekund później za drugą żółtą kartkę musiał opuścić boisko, a po 4 minutach „czerwień” ujrzał Maciej Trąbka, za faul na nogi rywala. Co ciekawe, grająca w 9. Krajna była bliska zdobycia gola, ale Mateusz Twardy zdecydował się na strzał z ostrego kąta mimo, że na czystych pozycjach na piłkę oczekiwało dwóch piłkarzy Krajny.
- Remis uważam za sprawiedliwy wynik – powiedział po meczu trener Krajny Henryk Zielinski. – Grom musiał wygrać, by nadal liczyć się w walce o baraże, a my ciułamy punkty, aby zachować ligowy byt. Patrząc na przebieg spotkania i nerwową końcówkę graną w osłabieniu, ten punkt jest naszą cenną zdobyczą.
- Niewykorzystane sytuacje, zwłaszcza w pierwszej połowie, w konsekwencji się zemściły i straciliśmy kolejne punkty – mówił z kolei trener Gromu Sylwester Trzósło. – W końcówce wydaje mi się, że moi piłkarze za mocno chcieli strzelić tego decydującego gola i podejmowali złe decyzje. Podsumowując spotkanie uważam, że byliśmy lepszą drużyną, o czym świadczy spora ilość dogodnych okazji bramkowych. Niestety, obecnie nie ma kto ich wykorzystywać.

VICTORIA KORONOWO – RAWYS RACIĄŻ 0:1 (0:0)
Bramka:
Damian Rybacki (55).
RAWYS: Borzyszkowski – Mrugowski, Jasionowski, Wiligała, Sucharski – Opic, M.Pril, Malinowski, Prill – Rybacki (90. D.Pril), Domachowski (90. Glazik).
Rawys lubi grać z Victorią, jednak mimo dobrej gry schodził z boiska przeważnie jako pokonany. W sobotnim meczu faworytem byli gospodarze, jednak podopieczni Dariusza Hoffmanna znakomicie prezentowali się na murawie, wygrywając jak najbardziej zasłużenie, zostając tym samym sensacyjnym wiceliderem A klasy.

BKS BYDGOSZCZ – TUCHOLANKA TUCHOLA 6:1 (3:1)
Bramka:
Wojciech Selka (44).
TUCHOLANKA: Wojciechowski – Ostrowski, Landmesser (60. Szulc), Kowalke (65. Gierszewski), Piechowski – Babiński, Renkiewicz (55. Łepek), Szyca, Górka (75. Ziółkowski) – Suchomski, Selka.
Lider okazał się zbyt mocnym rywalem dla Tucholanki. Co prawda w Tucholi liczono się z porażką z BKS, jednak przegrana 1:6 wicelidera z liderem A klasy mówi wszystko o poziomie obu drużyn. Gospodarze w 3. min. objęli prowadzenie po rzucie karnym, a w 40. min. prowadzili już 3:0. Selka co prawda jeszcze przed przerwą zdołał pokonać bramkarza BKS, ale już na początku drugiej połowy gospodarze powiększyli prowadzenie.

FALA ŚWIEKATOWO – KAMIONKA KAMIEŃ 2:3 (1:2)
Bramki:
Tomasz Mrugalski 2 (44, 58), Szymon Tusznio (7).
KAMIONKA: Sowiński – Bukowski, Gołąbek, Tusznio, Karpacz – Czapiewski, Kapałczyński (70. Stryszyk), Lepak, Steinborn (80. Spica), Kobus – Mrugalski.
Kamionka lepiej weszła w spotkanie i już pierwszy strzał na bramkę Mrugalskiego z wielkim trudem obronił bramkarz miejscowych. Chwilę potem Tusznio dał gościom prowadzenie i Kamionka natarła na rywala z jeszcze większym animuszem. Jednak to dość niespodziewanie gospodarze zdołali wyrównać, ale jeszcze przed przerwą do siatki trafił Mrugalski. Druga część meczu rozpoczęła się od zmasowanych ataków miejscowych, którzy bardzo szybko nadziali się na kontrę (Mrugalski). Fala atakowała, Kamionka wyprowadzała kontry i bliscy kolejnych trafień byli Kobus, Spica i Stryszyk. W końcówce meczu gospodarze zdołali ładnym uderzeniem zza pola karnego zdobyć drugiego gola, ale wygrana Kamionki nie była zagrożona.

Pozostałe mecze 17. kolejki.
Piaski Bydgoszcz - Sparta Przysiersk 0:2, Start Pruszcz - Victoria Niemcz 7:1, KS Kawle - Tartak Wudzyn 0:3 (wo).
1. BKS Bydgoszcz 17 46 73-16
2. Rawys Raciąż 17 30 32-32
3. Victoria Koronowo 17 29 46-21
4. Tucholanka Tuchola 17 29 42-36
5. Grom Więcbork 17 29 39-30
6. Piaski Bydgoszcz 17 28 40-24
7. Kamionka Kamień 17 27 24-18
8. Fala Świekatowo 17 26 42-24