Medale na koniec sezonu

Dorota Januszewska mistrzyni kraju w sprintach.
Dorota Januszewska mistrzyni kraju w sprintach. Piotr Pubanz
Długo czekaliśmy na optymistyczne wieści z zawodów, w których udział brali tucholscy zawodnicy. W Superlidze w tym sezonie nie wiodło się najlepiej, a i na najpoważniejszych imprezach rangi krajowej o tucholanach nie było głośno.

Koniec sezonu był jednak bardzo udany i sypnął medalami. Ten najcenniejszy wywalczyła w sprintach Dorota Januszewska, a brąz Andrzej Schmidt w mistrzostwach seniorów powyżej 50 roku życia.

Januszewska tytuł wywalczyła w Pucku, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w konkurencjach sprintów i tandemów mieszanych. Na starcie zameldowały się 22 tandemy oraz 53 zawodniczki i zawodnicy rywalizujący o tytuły w sprintach. Zawody były bardzo emocjonujące i przyniosły wiele niespodzianek. Z pewnością jedną z nich sprawiła reprezentantka Tucholanki, pokonując w finale nr 2 w rankingu Joannę Lajtke (Polonia 1912 Leszno), a wcześniej w półfinale turniejową „piątkę” Julię Rzychę (Czarna Kula Poznań).

Bardzo dobrze spisała się też inna kręglarka z Tucholi Ewa Iwicka, która dotarła do ćwierćfinału, ulegając tam wspomnianej zawodniczce Czarnej Kuli. Ostatecznie Ewa Iwicka sklasyfikowana została na 7. miejscu. Słabiej wypadły tucholskie tandemy. Pary Januszewska/Suchomski i Klunder/Krueger odpadły już w 1/32 finału, a Pstrąg Wiligała/Schmidt w 1/16. Do ćwierćfinału dostała się jedynie Ewa Iwicka grająca wspólnie z Jarosławem Maćkowiakiem (Dziewiątka-Amica), ale przegrali tam z późniejszymi srebrnymi medalistami Mają Olszewską i Sebastianem Piosikiem.

Natomiast na kręgielni Czarnej Kuli w Poznaniu z powodzeniem w Mistrzostwach Polski Seniorów A (powyżej 50 roku życia) startował Andrzej Schmidt. Zawodnik Tucholanki wywalczył brązowy medal, chociaż po eliminacjach były apetyty na coś więcej. Finałowe kulanie nie wyszło jednak naszemu reprezentantowi i zamiast walczyć o tytuł mistrzowski, musiał skupić się na obronie miejsca na podium. Ostatecznie z rywalizacji wyszedł obronną ręką, o dwa „oczka” wyprzedzając Leszka Kowalskiego (Dziewiątka-Amica Wronki).

Mistrzem Polski na sezon 2016/2017 został Jerzy Szulc (Polonia 1912 Leszno), który debiutował w tych zawodach, drugie miejsce zajął gracz miejscowy Andrzej Nowak. Wśród kobiet triumfowała Agata Banaszak (Czarna Kula Poznań), wyprzedzając zdecydowanie Danutę Pribe (Alfa Vector) oraz Bogusławę Ułasewicz (Czarna Kula).

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 8 czerwca 2017.