Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi. Marszałek Całbecki: - Chylę czoła, że Borowiacy pokazują, że można inaczej

Anna Klaman
Anna Klaman
Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi
Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi Fot. Filip Kowalkowski/UMWKP
Udostępnij:
Dzisiaj uroczyście otwarto Powiatowe Centrum Wsparcia w Tucholi. To miejsce, które skupia powiatowe placówki pomocowe. Wcześniej znajdowały się one w różnych punktach miasta. Inwestycja warta była blisko 13 mln zł, z czego prawie 11 mln to dofinansowanie unijne z regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020.

Marszałek Piotr Całbecki, który podjął decyzję o przekazaniu środków z RPO, stwierdził, że podobne instytucje powinny powstać w innych częściach województwa.

- Jesteście prekursorami kompleksowego myślenia o opiece, pomocy drugiemu człowiekowi - ocenił Piotr Całbecki. - Chylę czoła, że Borowiacy pokazują, że można inaczej. Szczególnie w czasach, w których żyjemy, pełnych niepokojów...

Podkreślił przy tym, że teraz pani dyrektor musi zadbać, by ludzie czuli się tu dobrze, a miejsce tętniło życiem. Bo nie wystarczy sam budynek i jak najlepsze wyposażenie.
- Z interwencją - żeby zdążyć na czas - jest tak, że czasami trzeba się szybciej zainteresować, co w trawie piszczy - mówił. - Z tego budynku trzeba wyjść do miasta, do mieszkań, nawet na ulice. Życzę takiej determinacji.

Anna Toby, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która zarządza placówką, zapewne sprosta i temu wyzwaniu. A miejsce tętni życiem już od stycznia. Na przykład - teraz to szczególnie ważne - pomoc w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej otrzymują dzieci i młodzież.

- Bez skierowań i bez kolejek udzielana jest pomoc psychologa i pedagoga. Udzielamy 450 porad miesięcznie - informuje Anna Toby. - Szczególnie w pandemii problemów przybywa. Wsparcie otrzymują między innymi młodzi ludzie w depresji lub uzależnieni od internetu.

Powiatowe Centrum Wsparcia w Tucholi - co w nim jest?

Na Powiatowe Centrum Wsparcia zaadaptowany został budynek dawnego domu dziecka przy ulicy Kościuszki. W obiekcie o pow. blisko 3,3 tys. m kw. mieszczą się m.in.:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
  • Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,
  • Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży,
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • pięć mieszkań wspieranych
  • sale rehabilitacyjne

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tucholi - wielka zmiana

Zajęcia dla podopiecznych warsztatów odbywają się w ośmiu pracowniach: ogrodniczo-bukieciarskiej, technicznej, rękodzieła, prac biurowych, muzyczno-teatralnej, krawiecko-dziewiarskiej, umiejętności społecznych oraz gospodarstwa domowego i higieny. W centrum powstało także pięć mieszkań wspieranych - trzy dla osób z niepełnosprawnością i dwa dla osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej.
A wcześniej WTZ mieściły się w piwnicy w Powiatowym Zarządzie Dróg. - Na terapię uczęszczały góra dwie osoby, bo nie można było wjechać wózkiem, wejść osobom mającym kłopoty z poruszaniem się - zauważyła Dorota Gromowska, przewodnicząca Rady Powiatu.
Samorządowcy mieli świadomość, że trzeba stworzyć instytucję pomocową bez barier. Początkiem wspierania osób z niepełnosprawnością było otwarcie w 2012 r. zakładu aktywności zawodowej przy ul. Świeckiej, gdzie zatrudnienie znalazło 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie