Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi. Marszałek Całbecki: - Chylę czoła, że Borowiacy pokazują, że można inaczej

Anna Klaman
Anna Klaman
Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi
Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi Fot. Filip Kowalkowski/UMWKP
Dzisiaj uroczyście otwarto Powiatowe Centrum Wsparcia w Tucholi. To miejsce, które skupia powiatowe placówki pomocowe. Wcześniej znajdowały się one w różnych punktach miasta. Inwestycja warta była blisko 13 mln zł, z czego prawie 11 mln to dofinansowanie unijne z regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020.

Marszałek Piotr Całbecki, który podjął decyzję o przekazaniu środków z RPO, stwierdził, że podobne instytucje powinny powstać w innych częściach województwa.

- Jesteście prekursorami kompleksowego myślenia o opiece, pomocy drugiemu człowiekowi - ocenił Piotr Całbecki. - Chylę czoła, że Borowiacy pokazują, że można inaczej. Szczególnie w czasach, w których żyjemy, pełnych niepokojów...

Podkreślił przy tym, że teraz pani dyrektor musi zadbać, by ludzie czuli się tu dobrze, a miejsce tętniło życiem. Bo nie wystarczy sam budynek i jak najlepsze wyposażenie.
- Z interwencją - żeby zdążyć na czas - jest tak, że czasami trzeba się szybciej zainteresować, co w trawie piszczy - mówił. - Z tego budynku trzeba wyjść do miasta, do mieszkań, nawet na ulice. Życzę takiej determinacji.

Anna Toby, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która zarządza placówką, zapewne sprosta i temu wyzwaniu. A miejsce tętni życiem już od stycznia. Na przykład - teraz to szczególnie ważne - pomoc w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej otrzymują dzieci i młodzież.

- Bez skierowań i bez kolejek udzielana jest pomoc psychologa i pedagoga. Udzielamy 450 porad miesięcznie - informuje Anna Toby. - Szczególnie w pandemii problemów przybywa. Wsparcie otrzymują między innymi młodzi ludzie w depresji lub uzależnieni od internetu.

Powiatowe Centrum Wsparcia w Tucholi - co w nim jest?

Na Powiatowe Centrum Wsparcia zaadaptowany został budynek dawnego domu dziecka przy ulicy Kościuszki. W obiekcie o pow. blisko 3,3 tys. m kw. mieszczą się m.in.:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
  • Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,
  • Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży,
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • pięć mieszkań wspieranych
  • sale rehabilitacyjne

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tucholi - wielka zmiana

Zajęcia dla podopiecznych warsztatów odbywają się w ośmiu pracowniach: ogrodniczo-bukieciarskiej, technicznej, rękodzieła, prac biurowych, muzyczno-teatralnej, krawiecko-dziewiarskiej, umiejętności społecznych oraz gospodarstwa domowego i higieny. W centrum powstało także pięć mieszkań wspieranych - trzy dla osób z niepełnosprawnością i dwa dla osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej.
A wcześniej WTZ mieściły się w piwnicy w Powiatowym Zarządzie Dróg. - Na terapię uczęszczały góra dwie osoby, bo nie można było wjechać wózkiem, wejść osobom mającym kłopoty z poruszaniem się - zauważyła Dorota Gromowska, przewodnicząca Rady Powiatu.
Samorządowcy mieli świadomość, że trzeba stworzyć instytucję pomocową bez barier. Początkiem wspierania osób z niepełnosprawnością było otwarcie w 2012 r. zakładu aktywności zawodowej przy ul. Świeckiej, gdzie zatrudnienie znalazło 30 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto