Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Klose w Czersku w końcu otrzymali świadectwa pracy. Będą odszkodowania i zaległe pensje?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
W Czersku 150 osób straciło pracę. Już formalnie. Wszyscy pracowali w Czerskich Fabrykach Mebli Klose. Najważniejsze dla nich było to, że w końcu otrzymali świadectwa pracy. Bez tego dokumentu nie mogli od lata ubiegłego roku znaleźć innej pracy.

Wszystkie zatrudnione w Czerskich Fabrykach Mebli Klose osoby otrzymały wypowiedzenia umów o pracę ze skróconym okresem wypowiedzenia, który upłynął 31 marca 2024 r. Wczoraj z kolei (9 kwietnia 2024 r.) z pracownikami spotkał się likwidator firmy w Czersku. Wręczył świadectwa pracy. Nie dostarczył jednak innych ważnych dokumentów, jak świadectwa szkolne czy certyfikaty ukończenia kursów doszkalających.

- Byliśmy na tym spotkaniu w Czersku. Przekazaliśmy dużo informacji i odpowiadaliśmy na wiele pytań. Sporo było osób dopytujących o świadczenia przedemerytalne. Wśród byłych już pracowników Klose byli tacy, którzy w tym jednym miejscu byli zatrudnieni nawet 49 lat. Zainteresowanym rozdaliśmy też aktualne oferty pracy i formularze do rejestracji w naszej bazie bezrobotnych. Skorzystało z tego 11 osób i tak naprawdę teraz czekamy na rozwój wydarzeń – wylicza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach Wojciech Adamowicz.

Problemy Czerskich Fabryk Mebli Klose zaczęły się wiosną 2023 roku. Pracownicy byli wysyłani na urlopy a z zakładu w Czersku zaczęły być wywożone już wykonane meble i maszyny potrzebne do ich produkcji. Pracownicy otrzymywali zdawkowe informacje o restrukturyzacji firmy.

Teraz pracownicy mają jasną sytuację. Wszyscy – 150 osób – zostało zwolnionych. Od sierpnia jednak nikt z nich nie widział swojego wynagrodzenia.

- Każda z tych zwolnionych osób w świadectwie pracy ma informację, że odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia nie zostało wypłacone i wynagrodzenia też nie. To ważne, bo kiedy taka osoba rejestruje się u nas jako bezrobotna z uprawnieniami do zasiłku, takie świadczenie zasiłkowe otrzymuje od dnia rejestracji – wyjaśnia Adamowicz i przypomina, że jest to kwota 1491,90 zł. - I tutaj mam kolejna ważną informację, bo w czasie kiedy będą pobierać świadczenie zasiłkowe uzyskają odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, muszą nam przekazać taką informację i wówczas na dwa miesiące nie będą otrzymywać zasiłku – dodaje Adamowicz.

W Klose pracowali przede wszystkich lakiernicy i stolarze. To fachowcy ale bez na przykład świadectw szkolnych, które są u pracodawcy, rejestrować się jako bezrobotni będą ale z wykształceniem podstawowym.

- Brak świadectwa szkolnego nie wpłynie na wysokość świadczenia zasiłkowego. W naszym systemie będzie taka osoba zarejestrowana z wykształceniem podstawowym ale z dopisanym zawodem, jaki wykonywała na konkretnym stanowisku – wyjaśnia Adamowicz.

ZOBACZ TAKŻE:W starej hali Klose w Czersku powstała nowa firma. Będzie praca. Fabryka ruszy za miesiąc [WIDEO]

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto