Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tucholi o przemocy w domach i trudnych relacjach. Jaka jest skala zjawiska i na jaką pomoc można liczyć

Anna Klaman
Anna Klaman
Radni tucholscy przyjęli sprawozdanie z realizacji programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jak wygląda pomoc ofiarom i jak duża jest skala zjawiska?
Radni tucholscy przyjęli sprawozdanie z realizacji programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jak wygląda pomoc ofiarom i jak duża jest skala zjawiska? Fot. Jakub Kołodziej/Polskapress
W gminie Tuchola zauważono, że w lockdownie, w 2020 r., było więcej założonych tzw. "Niebieskich Kart" niż w 2021 r., kiedy to więcej osób było zaszczepionych i zmniejszono stopień społecznej izolacji.

Zwrócił na to uwagę radny Paweł Cieślewcz przy omawianiu danych z przyjmowanej uchwały w sprawie realizacji programu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie za rok 2021.

- Proszę zauważyć, jak bardzo lockdown, zamknięcie młodzieży w domach i pandemia wpłynęła na ilość osób, która korzystała z procedury "Niebieskiej Karty" w 2020 r. w stosunku do 2021 - mówił radny Cieślewicz.

Faktycznie - w 2020 r. takich przypadków było 65, a liczba posiedzeń zespołu interdyscyplinarnego (reaguje na zdarzenia-red,) - 133. W 2021 r. odpowiednio 37 i 102.
Porad psychologicznych udzielono natomiast nawet więcej. W 2020 r. 35, a w 2021 - 38. W godzinach rok do roku pomoc ta prezentuje się następująco - 167 i 263.
W gminie prowadzono terapię rodzinną. W 2020 r. dla 23 rodzin, a w 2021 - 25.
Była to psychoterapia koncentrująca się na oddziaływaniu na każdego członka rodziny, w której pojawiają się trudności we wzajemnych relacjach.
Celem terapii jest rozwiązane problemów i konfliktów oraz odbudowanie więzi. Dzięki uczestnictwu w zajęciach relacje rodzinne ulegają poprawie poprzez nabycie umiejętności prawidłowej komunikacji, większej wrażliwości na odczucia i potrzeby członków, lepsze rozumienie motywów postępowania swoich bliskich oraz poprzez zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców.

Edukacja o przemocy w szkole - czym jest i jak reagować

Ważna jest również systematyczna edukacja środowiska lokalnego. Osoba stosująca przemoc nie może czuć się bezkarna, natomiast ofiara przemocy powinna mieć dostęp do informacji, z jakich form pomocy może skorzystać.
Uzupełnieniem podejmowanych działań było prowadzenie działalności edukacyjnej skierowanej do uczniów poprzez realizację programu "Spójrz inaczej na agresję". Wzięło w nim udział 46 dzieci. W szkołach przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe na temat zapobiegania agresji i przemocy rówieśniczej itp., w których wzięło udział 273 uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto