Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrusz na wyprawę z historią w tle. Szlak Jagielloński "Dwa Miecze"

Janina Waszczuk
Szlak rowerowy żółty ma 12,4 km. Zaczyna się przy SP nr 1. Pomysł wytyczenia ścieżki rowerowej wiąże się nierozerwalnie z historią Tucholi.
Szlak rowerowy żółty ma 12,4 km. Zaczyna się przy SP nr 1. Pomysł wytyczenia ścieżki rowerowej wiąże się nierozerwalnie z historią Tucholi. Anna Kaczmarz
Szlak rowerowy żółty ma 12,4 km. Zaczyna się przy SP nr 1. Pomysł wytyczenia ścieżki rowerowej wiąże się nierozerwalnie z historią Tucholi.

Kampania wojenna roku 1410 dotyczyła również zamku tucholskiego. Komtur tucholski Henryk von Schwelborn zasłynął z dwóch mieczy przed największą bitwą średniowiecznej Europy. Rok 1410 przyniósł trzy wielkie bitwy. Pierwsza i najbardziej znana była pod Grunwaldem, druga pod Koronowem, a trzecia i ostatnia pod Tucholą.

Ścieżka została wytyczona w oparciu o istniejącą sieć dróg gminnych. Początek szlaku to mały skwer przy ul. Szkolnej. Trasa przebiega przez miasto głównym traktem ul. Świecką, Rudzki Most i Piszczek. Dalej przecina drogę wojewódzką i biegnie w kierunku na Żółwiniec, by za lasem skręcić w kierunku na Wysoką Wieś. Następnie drogą gminną dochodzi do ul. Wiejskiej i prowadzi w prawo w kierunku miasta.

TUCHOLADOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Taki przebieg trasy ma odzwierciedlenie historyczne. Głównymi punktami etapowymi są skwer „Dwóch Mieczy” przy SP nr 1 w Tucholi oraz punkt widokowy w okolicy Wysokiej Wsi, skąd rozciąga się wspaniała panorama na Tucholę.

Początek szlaku jest na ul. Szkolnej. W tym miejscu od XIV do XVIII wieku wznosił się zamek, który zaliczany był do jednego z najbardziej warownych na Pomorzu. Zamkiem zarządzał komtur, który był terenowym namiestnikiem wielkiego mistrza krzyżackiego. Najbardziej znanym z tucholskich komturów był Henryk von Schwelborn, który na trwałe zapisał się w historii dzięki dwóm mieczom, które w 1410 roku zawiózł z Tucholi pod Grunwald.

Trasa została tak przygotowana, aby wraz z wartościami poznawczymi można było aktywnie odpocząć i jednocześnie podziwiać panoramę na miasto. Przebycie trasy rowerem zajmuje około 2,5 godziny.

Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!

[podobne]Warto się zatrzymać w Rudzkim Moście. 200 metrów od mostu w górę rzeki blisko prawego brzegu znajduje się w nurcie Brdy stożkowaty głaz narzutowy o obwodzie 7 metrów i długości 2,5 metra, zwany „Głazem Jagiełły”. W Piszczku natomiast w 1410 roku wojska Władysława Jagiełły podeszły pod miasto i zamek Tucholę, uprzednio przeprawiając się przez Brdę. Polana „Piszczek” była niegdyś osadą, na którą składał się między innymi młyn. Fundamenty widoczne są jeszcze do dzisiaj.

Tam gdzie jest drogowskaz Wysoka Wieś, prawdopodobnie od tego miejsca wojska królewskie rozpoczęły podchody pod Tucholę. Za naturalną kryjówkę posłużyła im szeroka i długa dolina, która właśnie w tym miejscu ma swój początek.

W Wysokiej Wsi jest tzw. „Borowiackie morze” -punkt widokowy. Znajduje się 200 metrów poniżej, doliną przemieszczały się wojska króla Władysława Jagiełły. W Nowej Tucholi w wąwozie przed wiekami wojska królewskie zatrzymały się i rozwinęły swoje szyki. Bitwa pod Tucholą była ostatnim epizodem kampanii wojennej roku 1410.

Warto zwrócić uwagę na znajdujący się w pobliżu kamień. Prawdopodobnie w przeszłości wyznaczał granicę pomiędzy własnościami miejskimi a wiejskimi. To już ostatni punkt etapowy trasy. Ulicą Wiejską wracamy do Tucholi.

Szlak jest łatwy i pokona go każdy na rowerze czy też pieszo.

Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (09 + 10-13.08.2017) | POLSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto